Airbnb a vrácení servisního poplatku

26.11.18

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na možnost vrácení servisního poplatku za rezervaci nemovitosti přes službu Airbnb. Provedla jsem předběžnou rezervaci nemovitosti na upořádání svatby přes Airbnb. Jelikož majitel nemovistosti inzeroval, že pořádá svatby pouze 1× měsíčně, chtěla jsem si rezervaci místa pojistit a zaplatila jsem rezervační poplatek ve výši cca 7 000 Kč (celková částka za rezervaci celé nemovitosti činila 12 600 Kč). Po osobní prohlídce nemovitosti jsem zjistila, že místo nevyhovuje mým požadavkům a s majitelem jsem se domluvila, že rezervaci zruším. Jelikož jsem rezervaci provedla přes Airbnb, majitel mě požádal, abych rezervaci zrušila sama, že si služba Airbnb strhne servisní poplatek, který by měl činit cca pár stovek.

Po zrušení rezervace mi ale z Airbnb přišel e-mail, že servisní polatek je ve výši 1 900 Kč. Na stránkách airbnb.cz jsem nikde výši servisního poplatku za zrušení rezervace nenašla. Ve storno podmínkách je uvedeno pouze toto: „K získání náhrady v plné výši, musí být rezervace zrušena nejméně 24 hodin před dohodnutým místním časem příjezdu..“ proto jsem se původně domnívala, že když rezervaci zruším do týdne (10 měsíců před plánovaným příjezdem), bude mi částka navrácena v plné výši. O servisním poplatku je tam pouze zmínka, že servisní poplatek Airbnb vrací pouze při zrušení rezervace do 48 hodin. Přesto se mi výše servisního poplatku zdá dost vysoká, když rezervaci ruším 10 měsíců dopředu.

Můžete mi prosím poradit, zda se s tímto problémem dá ještě něco udělat?

Předem moc děkuji za odpověď
Tereza

Mgr. Petr Novák
30.11.18

Dobrý den,

bohužel je tento postup v souladu s podmínkami Airbnb. Přímo u každé nabídky je výslovně u ceny uveden servisní poplatek, zároveň Airbnb u každé nabídky po zobrazení všech podrobností informuje o podmínkách vrácení servisního poplatku - bývá tedy uvedeno, že servisní poplatek bude vrácen v plné výši pouze tehdy, bude-li rezervace zrušena do 48 hodin. Ve Vašem případě tomu tak bohužel nebylo a servisní poplatek se tedy stal nevratným.

Mgr. Petr Novák, právník, www.vasenaroky.cz