Alergie a zahlenění u 2měsíčního miminka

152
29.03.19

Dobrý den,

chci se zeptat, zda je reálné a jak se postupuje, když je podezření na alergii u malého miminka. Po narození byl klid, po několika týdnech se objevil ekzém na tváři, ve věku cca 2 měsíců od staršího chytil rýmičku, která nebyla nijak závazná a však doktorka dle poslechu neustále hlásila, že je malý stále zahleněný. Já neodsála skoro nic, když tak, tak to bylo malinko světlého, řídkého hlenu. Léčba – kapky do nosu, sirup na kašel, později inhalace ventolin a Vincenta až do současna a však po více jak dvou měsících léčby to stále není ok. Známá, zkušená zdravotnice mi malého odsála tou hadičkou až do dutin, neodsála nic, ale prý je znát, že je sliznice oteklá.

V rodině jsou alergie i alergické astma, já ani manžel nic takového nemáme, starší syn měl ekzém, který se cca v roce uklidnil. Teď zkoušíme fenisti kapky, stále je slyšet, že těžce dýchá, občas pokašlává.

Mám vyžadovat vyšetření u alergologa?

Děkuji

MUDr. Radek Klubal
09.04.19

Dobrý den,

alergologické vyšetření doporučuji. Alergie se může projevit klasickou rýmou i pouhým otokem sliznic. Kožní alergologické testy mohou být nepřesné, doporučuji absolvovat vyšetření alergií z krevních testů.

Zkušební nasazení antihistaminik (Fenistil) je možné.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha