Alkohol a marihuana u přítele

115
15.02.18

Dobrý den,

jsem s partnerem okolo 4 let. Vždy pil pivo a občas, když byla příležitost (oslava, posezení s přáteli), tak si dal i nějakého toho panáka. Poslední cca dva roky kouří i denně marihuanu, kouří ji malé množství, ale denně.

Co se týká jeho denního příjmu alkoholu, tak od pondělí do pátku to je cca 4 piva večer po práci. O víkendu pije pivo celodenně… cca 8 kusů. Příležitostně si dá panáka, ale to málokdy. Samozřejmě, když je nějaká oslava s přáteli, tak se vždy opije. Docela mi to vadí, jelikož je to dospělý muž a měl by umět pít do únosné míry.

Jinak je však zodpovědný, chodí do práce, vydělává velmi slušné peníze, doma mi pomáhá, chová se ke mě pěkně. Teď čekáme první dítě a mě to celé jeho pití přijde zbytečné. Když se ho zeptám, proč to dělá, tak mi řekne, že pivo pije, protože mu chutná, tráva ho uvolňuje. Nepřijde mi to jako adekvátní důvod. Já si pak připadám, že dělám něco špatně, když si hledá berličky.

Zatím jsem relativně klidná, mám zkušenost s alkoholem z domu, můj otec byl alkoholik, který pil tvrdý alkohol a každý den chodil domů opilý až pozdě večer. Pořád se nějak chlácholím, že to. co dělá můj přítel, je ještě v pohodě. I když vím, že to v pohodě a normální není.

Proč pije a co mohu dělat aby to omezil, nějak nenásilně, jelikož je tvrdohlavý?

Děkuji moc za odpověď

Mgr. Miroslav Giljan
16.02.18

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Píšete o náročné situaci. Každodenní konzumace alkoholu v míře, kterou popisujete, a v kombinaci s marihuanou už skutečně může být riziková. Obě dvě tyto látky užívá partner denně, o víkendu ještě ve zvýšené intenzitě. Rozumím tedy vaším obavám i tomu, že vám to překáží. Je náročné trávit čas s člověkem, který je pod vlivem, když vy jste střízlivá.

Vzhledem k tomu, že mu užívání alkoholu a marihuany zatím nezpůsobuje komplikace v běžném fungování (zvládá práci, pomáhá v domácnosti…), tak může být pro něho těžké zahlídnout, že se může jednat o rizikové chování.
Důvodu každodenní konzumace, který uvádí váš partner – uvolnění, bych věřil. Jak Vy, tak i Váš partner se nacházíte v náročné situaci (čekáte první dítě) a partner hledá cesty jak se zbavit napětí. Samozřejmě se nejedná o zdravý návyk, ale nedá se popřít, že obě tyto látky dokážou rozpouštět napětí a stres.

Oceňuji, že jste schopná o tom s partnerem mluvit. Máme zkušenost, že v kontaktu s partnery, nebo rodinnými příslušníky pomáhá vyjádření starosti o něho, o to co prožívá víc, než poukázání na to co vidíte nejvíc, tj. pití alkoholu a kouření marihuany. Zkuste to i touto formou. Pokud se vám podaří mluvit o tom, jak mu je, tak se možná dostanete i k tomu proč hledá únik a uvolnění v této formě. Změna je samozřejmě na něm, tohle by ale mohl být dobrý začátek.

Budu rád, když dáte vědět, jak se o u vás vyvíjí. Můžete napsat sem do poradny, případně do kontaktů, které mám uvedené na v podpisu.

Přeji vše dobré.

Mgr. Miroslav Giljan

Kontaktní a poradenské centrum závislostí STAGE 5
Poradenská linka: +420 605 319 926
E-mail: stage5@progressive-os.cz

Mahenova 294/4, 150 00 Praha 5
http://www.progressive-os.cz/
https://www.facebook.com/kcstage5/