Antikoncepce, plodnost

Anonymní
07.12.18

Dobrý den,

mívala jsem velmi nepravidelnou, dlouhou, silnou a většinou bolestivou menstruaci. Začala jsem užívat antikoncepci Minisiston. Stav se následně zlepšil (alespoň co se pravidelnosti a délky týče). Obvykle jsem dělala pauzy po 2 platíčkách, při braní třetího platíčka jsem vždy krvácela, někdy již při druhém. Začala jsem proto užívat Jeanine. V tomto ohledu je skvělá, nemohu si ji vynachválit, žádné špinění v průběhu užívání tablet. Zpočátku jsem ji vysazovala tak po těch třech platíčkách. „Menstruace“ byla slabá, možná by se spíš dala nazvat špiněním.

Nyní jsem zkusila prášky užívat delší dobu (cca půl roku) bez pauzy. Krvácení se nedostavilo vůbec. Abych byla upřímná, vcelku mi to vyhovuje. Navíc existují těhotenské testy, takže může mít dušička pokoj.

Spíš mám ale obavy do budoucna - nebudu pak mít problém s otěhotněním?

Je mi jasné, že toto lze komplexně posoudit pouze na základě série vyšetření, ale spíš se mi jedná o to, zda ženy, které při antikoncepci nemají krvácení ze spádu, potom mohou mít problémy s plodností a zda bych to případně měla nějak řešit.

Děkuji za odpověď.

Iva

Sanatorium REPROMEDA
08.12.18

Dobrý den,

moderní antikoncepce umožňuje ženě skutečně reltaivně bezproblémové a spolehlivé odsouvání mateřství a plánování rodiny a je to pohodlné, jak sama píšete. Jestliže žena má však před nasazením antikoncepce nepravidelný a neharmonický cyklus, s největší pravděpodobnotí bude po vysazení antikoncepce čelilt stjeným problémům a nastolit pravidelný normální ovulační menstruační cyklus bude trvat déle a nemusí to být jednoduché. Někdy, pokud žena má nepravidelný anovulační cyklus, pak po vysazení antikoncepce směřuje záhy do poradny specialisty pro léčbu neplodnosti.
Je důležité si uvědomit, že antikoncepce je metodou k dočasnému, maximáně několikaletému potlačení plodnosti před otěhotněním a není to určeno pro mnohaleté užívání. Máme v našich ambualncích pro neplodnost řadu žen, které užívaly antikonpceci po dobu 10 a více let, problém je často i v tom, že přicházejí pak již ve vyšším reprodukčním věku, kdy plodnost je přirozeně nízká. Respektive dlouhodobě lze snad užívat antikoncepci pak až po dosažení takového počtu dětí, které si pár přeje, pokud žena nemá kontraindikace pro antikoncepci a pokud ji dobře snáší. Toto je nutno mít na paměti a vědět, že čím déle žena anitkoncepci užívá, tím delší může být návrat k dobré plodnosti. Je jasné, že dlouhodobé potlačování ovulace a plodnosti není u dospělé ženy fyziologické a že to musí s sebou přínášet určité důsledky pro organismus, se kterými je pak potřeba se po vysazení vyrovnat. Situaci nelze předem přesně odhadnout, u koho a jak to pak bude probíhat. U některých žen nastane návrat během několika cyklů, u jiných to trvá několik měsíců až let.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
kvesela@repromeda.cz
http://www.repromeda.cz/