Asymetrické plazení u 8,5měsíčního

23.05.19

Dobrý den,

syn má 8,5 měsíce a už 2 měsíce se plazí. Nejprv jsme měli radost, ale teď mám trošku starost, protože se stále plazí asymetricky pouze přes levou ruku a pravou nohu. Máme plovoučky, ale půl obýváku máme dětské puzzle a koberec. Snažíme se ho motivovat na 4, má všude překážky, vysvlékám ho. Nedělá mu problém se vyhoupnout, překážku přelézt a plazit se jak raněný voják dál. :) Do toho se začíná stavět.

Nechtěla bych, aby nějaký stupeň vývoje jen tak přeskočil, resp. aby z toho pak neměl třeba křivé záda. Od začátku se snažíme správně nosit, podporovat obě strany, neposazujeme, vše necháváme na něm.

Nějaká rada, co s ním?? Nebo nechat?

Předem děkuji za odpověď

Tým rehabilitace Be Balanced
28.05.19

Dobrý den!
Prvně je potřeba dítě vidět a vyšetřit, kde je problém, proč asymetrie vznikla. Častým důvodem asymetrického plazení je například určitá preference jedné strany. Bere si hračky na břiše do pravé i levé ruky? Otáčí se na bříško přes obě strany? Pivotuje na obě strany? Dělá šikmý sed na obě strany? Jakákoliv asymetrie je zvednutý oranžový praporek a je vždycky lepší nechat dítě vyšetřit odborníkem a nechat si případně poradit cvičení na míru. Zkuste mu při plazení sebrat nohu, od které se odráží, jestli se Vám nepodaří nalákat ho tím do nákroku a odrazu druhou nohou.

Mgr. Martina Metlická

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz