Bambusové kartáčky vs. plastové

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda si myslíte, že jsou bambusové kartáčky v rámci zubní hygieny stejně kvalitní jako jiné „plastové“ kartáčky.

Děkuji.

Dobrý den,

bohužel, dle mého názoru ze současných výrobku ne.

Bambusové kartáčky jsem testovala několik měsíců zpět. Koupila jsem si různé značky a nejlepší zkušenost jsem však měla s ne-mabmusovým kartáčkem TIO (econea) ve verzi ultrasoft. Tvar hlavičky není úplně optimální, ale sympatické je opětovné použití plastoveho držátka.

Všechny typy bambusových kartáčků, které jsem doposud vyzkoušela nebyly vhodné. Tyto typy kartáčků nejsou nijak impregnovány, takže jsou porézní, špatně schnou a jsou tak náchylné pro množení bakterií a plísní. Nevýhodou je velká pracovní hlava (nemožnost perfektního dočištění všech míst v DÚ), nevhodný zástřih vláken, tvrdost vláken, nebo byly pouze nepříjemné v dutině ústní (materiál).

Pokud i tak, budete chtít používat bambusové kartáčky, doporučuji alespoň dětské velikosti, husté osázení vláken a co nejměkčí.

Pokud se poohlížíte po kartáčcích, které jsou šetrné k životnímu prostředí doporučiji kartáčky z recyklovatelných plastů. Ne trhu je jich celá řada. Novinky chystají také známé firmy curaprox a herbadent a určitě stojí za vyzkoušení, hned jak se objeví v obchodech.

Pavla Pilneyová, DiS.

Diplomovaná dentální hygienistka

2013 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor diplomovaná dentální hygienistka
2010 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor zubní technik

Za svou dosavadní praxi jsem nasbírala cenné zkušenosti v oboru stomatologie (parodontologie, ortodoncie, implantologie apod.). Neustále se vzdělávám, pravidelně se účastním školících akcí a praktických workshopů. Jsem držitelem osvědčení o výkonu povolání, bez odborného dohledu.

Působím jako člen prezidia Asociace dentálních hygienistek. Podílím se na publikaci odborných článků a aktivně přednáším pro laickou i odbornou veřejnost.
Ztotožňuji se s názorem, že dentální hygiena nesmí bolet a musí být provedena šetrně, ale pečlivě.

„Nemusíte si čistit všechny zuby, stačí jen ty, které chcete zachovat.“