Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Batole "chodí" po kolenou

Ronniszka se ptá 30.07.17

Dobrý den,

dcera, 13 měsíců, od 8 měsíců leze, od 11 měsíců obchází nábytek, psychomotoricky je v normě, ale nechce chodit. Pokud chce přenést větší předmět, poslední měsíc „chodí“ po kolenou, předsouvá jednu nohu před sebou, a předmět nese v rukou.

Dcera je do 10 měsíců sledovaná na neurologii a dochází na rehabilitace, protože se stavěla vyhoupnutím přes nárty, místo nakročením, a přeskočila fázi šikmého sedu, takže se neuměla dostat do sedu přímého. Neurolog určil 10 lekcí léčebného tělocviku. Tyto problémy zmizely již po první návštěvě a zavedení dvou cviků (stimulace ke zvednutí se z lehu přes bok do šikmého sedu a zatlačením nožiček při stoji do podložky - omlouvám se za popis, neznám název cviků) a docházíme na kontroly každý měsíc, dokud dcera nezačne chodit.

Děkuji za radu

Tým rehabilitace Be Balanced odpovídá 14.08.17

Dobrý den,
Popisujete, že dcera přeskočila šikmý sed a stavěla se vytažením přes nárty, tedy vynechala i pozici tzv. rytíře a do stoje se dostala pomocí přitažení se rukama. Náhradní způsob chůze-chůze po kolenou může být způsobena neoptimálním zapojením břišních svalů, následně neoptimálním zapojením svalů v oblasti kyčelního pletence. Pokud docházíte na pravidelné kontroly na neurologii a viděl vás i dětský fyzioterapeut a neshledal v zapojení daných svalových skupin (břišní svalstvo, svaly kolem kyčelního kloubu) žádné oslabení či neoptimální zapojení, nemusí dozajista chůze po kolenou znamenat nic špatného. Někdy prostě děti jen potřebují čas a získat dostatek jistoty. Nejpozději do 18 tého měsíce by dcera měla začít chodit normálně (fyziologický limit, kdy by měly děti začít chodit). Pokud byste měla další pochybnosti, tak je vhodné navštívit opakovaně neurologii případně dětského rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta.
S pozdravem,
rehabilitace BeBalanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.