Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Batole s horší imunitou

Billi se ptá 07.11.16

Dobrý den,

Mám syna (28 měsíců), který se potýká s oslabenou imunitou. Řešíme preparáty od imunologa, které mají vždy pozitivní účinek. Přesně do prvních antibiotik, následně je to opět ve starých kolejích. Letos je syn nemocný od začátku září prakticky bez přestávek. Už měl 3× antibiotika (zápal plic, zánět středního ucha, zápal plic). Kromě toho trpí na nevysvětlitelné horečky (podezření na PFAPA).

Zajímaly by mě 3 věci. Doporučila byste pro takové dítě více očkování? Synův imunolog na nás opakovaně tlačí, abychom nechali doočkovat Prevenar, nechali očkovat na zimu proti chřipce a dali i další nepovinná očkování. Synovi ale z výtěrů pneumokoky nikdy nevyšly a očkování nesnáší příliš dobře. Vždy po očkování je více nemocný.

S tím souvisí to, že syn již rok nebyl ve stavu, kdy by se dal očkovat a lékař navrhl, abychom očkovali těsně po antibiotiky, nebo se slabší nemocí. Nemůže to dítě nějak ohrozit?

Poslední problém je ten, že máme ještě staršího syna, který nosí nemoci ze školky. Bude pro nemocné dítě přínosnější, když necháme starší dítě doma, nebo je pro batole lepší, že je nemocné, posílí si nemocemi imunitu a díky staršímu si odbudeme „první školkový rok“ už když bude doma? Jedná se u nás o druhý rok. Loni byl nemocný podobně (od září do června měl 5× antibiotika a k tomu dalších několik menších nemocí + horečky, na které už doktorka atb nedává)

Děkuji za odpovědi

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc. odpovídá 16.11.16

Dobrý den,
očkování na pneumokoky a chřipku bych doporučila. Je to lepší než mnohé léky" na podporu imunity" o kterých často víme pramálo, jak fungují a jak jsou bezpečné.
Očkování bych provedla ve stavu, kdy chlapec nemá akutní infekt a teploty a je zdráv.
Otázka pozdržení docházky do školky u staršího syna je jen o tom, nakolik ten mladší díky opakovaným nemocem strádá. Starší syn nnemoci jistě ze školky domů přinese, u něj se to nemusí moc projevit, trochu rýma, jinak nic moc. Mladší ty samé nemoci prodělává hůře. To je běžné. Odložení takovéto " zátěže" je někdy vhodné. Konzultovala bych s PLDD? jak závažnou nemocnost u mladšího chlapce vidí on/a.

Zdravím

ZV

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.
Klinika dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN v Praze

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.