Bezpečnost autosedačky při přesáhnutí maximální váhy i výšky

271
13.01.20

Dobrý den,

dcera čerstvých 9 let nám přerostla limity autosedačky (150 cm, 36kg), nějak se však zdráhám ji vozit bez ničeho. Do sedačky se ještě (dle mého názoru - nikde nic nepřečuhuje…) dobře vejde i na výšku. Zajímalo by mne, zda dětská sedačka v tomto případě stále zvyšuje bezpečnost dítěte a nebo může být již naopak nebezpečná. Osobně bych ji v sedačce raději vozila co nejdéle, ale zarazil mne názor, že by ji v případě nehody mohla i uškodit.

Děkuji za Váš kvalifikovaný názor.

R. Ch.

Štěpán Rybníček
14.01.20

Dobrý den,
dětské autosedačky jsou konstruovány a homologovány do výšky 150 cm a 36 kg. Do této doby zaručuje výrobce jejich bezpečnost , déle už ne.
Nevím ani o tom, že by některá z nezávislých organizací dělala crashtest sedačky s vyšší váhou, nebo výškou dítěte, takže nemám žádné důkazy jak moc by byla taková kombinace nebezpečná. Ale z obecného hlediska, když dítě bude vysoké na sedačku a bude mu přesahovat hlava, tak ji nebude sedačka chránit, a podobné platí v případě váhy, pokud bude váha větší než na kolik jsou konstruovány zádržné systémy, nemusí to vydržet.
Určitě bych doporučil používat sedačku jen na výšku a váhu dítěte, na kolik je konstruovaná.

Štěpán Rybníček
autosedacky@sez­nam.cz
http://www.autosedacky.estranky.cz/