Bojí se jíst, protože jí zaskočilo

04.02.20

Dobrý den,

mám dceru skoro 7 let, které zaskočilo jídlo. Bohužel už 3 týdny nejí nic jiného kromě jogurtů a pudinků cca 6 denně. Nejde do ní dostat ani bramborovou kaši ani krupici, ani žádné její oblíbené jídlo. Stále říká, že má na to chuť, ale prostě má strach. Byli jsme i u doktora ORL, ale nic v krku nenašel. Nevím jak ji pomoct, už jsme objednaní i k psychologovi, ale čekací doba je přes měsíc.
Chci se zeptat, jestli už jste se s tím někdy setkal, že by se dítě takhle bálo po zaskočení a nejedlo žádné jiné jídlo (ani polévky, kaše ani žádné řídké jídlo)

Děkuji za radu.

Šárka

PhDr. Václav Mertin
14.02.20

Dobrý den, doufám, že už se situace zlepšila.
Někdy je podobná situace větší zátěž pro rodiče než pro tělesnou schránku dítěte.
Co bych doporučoval? V první řadě trpělivost a klid. Asi, i když nejsem odborník nějaké vitamíny. Za třetí vysvětlit - já vím, že už jste to udělali, jen připomínám. Za čtvrté vymýšlet a nabízet (ne vnucovat) další jídla, která by mohla přicházet v úvahu - co polévky? Za páté nepatrně obchodovat ty sníš deset lžic polévky (třeba vývar), já budu stát u tebe a budu tě chránit před zakuckáním, taky tady budeš mít připravenou vodu a pak ti něco pěkného přečtu. A znovu zopakuji: klid a trpělivost. Nepanikařte. Dcera s největší pravděpodobností toto období přežije v dobrém zdraví.

Zdraví
Václav Mertin