Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Bojkot kojení – odmítá prsa

MarketaKul se ptá 29.04.19

Dobrý den,

mám doma 3měsíčního chlapečka (1,5 měsíce korigovaneho věku). Od narození měl velké zdravotní problémy, tak byl první měsíc a půl na speciálním umělém mléku (chylothorax v hrudníku). Po odeznění problémů jsem se postupně snažila rozkojit a nakonec měl láhev jen 1-2 za den, většinou večer, kdy mám menší laktaci. Nejdříve pil po 3 hodinách, pak se to snížilo na 2 a poslední týden už jsem ho kojila co 1-1,5 hodiny.

Musím říct, že malý je od začátku velký jedlík a vzteklé miminko, jak nedostane svoji dávku, tak následuje hysterický řev. Přibírá 300 gramů týdně. Poslední týden mám ale problém ho ukojit, vím, že bych měla zlikvidovat lahev úplně, zkoušela jsem to snad tisíckrát, ale vždy večer vyměknu, protože má hlad po 30 minutách od kojení a hystericky pláče. Vydržela jsem 2 dny bez lahve, během kterých jsem byla ráda, že jsem si došla na záchod a najedla se, pak jsem opět začala dokrmovat, protože se tak prostě nedalo fungovat. Zkoušela jsem dokrmovat pomocí suplementoru nebo lžičky, ale poslední 3 dny malý odmítá prsa úplně, odtahuje se, pláče a po 10 minutách je z toho hysterický řev, který končí jedině tím, že dám napít z láhve.

Tak alespoň odsávám a dávám mu částečně odsáté mlíčko. Pije z prsu jen v noci nebo v polospánku. Jsem z toho ve stresu, protože bych chtěla moc kojit, ale přiznám se, že mě ten každodenní boj už hodně zmáhá a cítím, že se mi snižuje laktace. Zkoušela jsem šátek, ale v tom pláče, má teď období, kdy potřebuje všechno kolem sebe vidět. Spí mi na hrudi, hodně se mazlíme, snažím se prsa nabízet, jak to jde, ale přiznám se, že už mám sto chutí to vzdát.

Máte ještě nějakou radu co udělat, abych začala plně kojit?

Techniku máme dobrou, si myslím, přisává se hezky, slyším, jak mlíčko hezky polyká, pusinku naširoko otevřenou. Ještě máme dudlíka, ten mu začaly dávat sestřičky v porodnici, protože to byla jediná věc, která ho uklidnila, když si odvykal na morfium a moje prsa mít nemohl. Toho jsem se zkoušela také zbavit, ale jde to opravdu hodně těžko.

Děkuji moc za každou radu!

Dvořáková Jana odpovídá 06.05.19

Dobrý den,
je obdivuhodné, co už jste všechno zvládla. V tuto chvíli nelze dělat víc, než děláte. Odsávat, zkoušet kojit v noci. Prsa nabízet, ale nenutit. Jste právě v období růstového spurtu, je možné, že se po odeznění spurtu situace zlepší.
Děláte všechno správně, mazlení, hodně kontaktu, zkoušela jste i dokrmovat pomocí suplementoru. Prostě to zkoušejte dál tak, jak to už nyní děláte a pokud nebude prsa chtít, tak si hlavně nic nevyčítejte. Přeji Vám hodně trpělivosti. Jana Dvořáková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.