Bolest bederní oblasti zad a trnutí nohou

833
25.09.15

Dobrý den,

trápí mě bolest v bederní oblasti. Když si lehnu na tvrdou podložku, záda začnou bolet tak, jako bych přes ně měla velkou modřinu. Absolutně mě to paralyzuje a se zvedáním potřebuji pomoct. Do toho mi začne téměř okamžitě trnout levá noha a také jdou na mě mdloby. Praticky nemohu spát na zádech nebo sedět s nataženýma nohama kvůli trnutí nohy. Bolest zad se někdy projevuje i při chůzi a je to, jako by mi tam někdo někdo bodl šroubovák.

Praktický lékař mi řekl, že bych mohla mít podrážděný sedací nerv. Také se mě ptal, jestli se mi nezměnila chůze (asi měl na mysli to, jestli se mi nezbortila klenba nebo něco nestalo a já teď kvůli toho zatěžuji jednu část těla víc). No nestalo se mi nic, ale mám ploché nohy.

Teď jsem v devátém měsíci těhotenství a bolest se zhoršila, to je ale dle gynekologa spojeno s těhotenstvím a já sama pozoruji, že bolest je k tomu „ještě“ jiná.

Co by to mohlo být? Jak se s tím vypořádat?

Děkuji

Roseta
09.11.15

Dobrý den,
vše nasvědčuje na výrazné přetížení zádových svalů,tzv.vzpřimovačů bederní páteře. Tato tenze může tlačit na nervové struktury zásobující dolní končetinu,může se jednat o tzv. pseudoradikulární syndrom. Určitě bych nedoporučila ležet na zádech,ale už pouze na bocích.Sed bych volila co nejméně zátěžový, s vypodložením dolních končetin, ve vzpřímené pozici. Zhoršení ke konci těhotenství je dáno tahem bříška vpřed a tím prohloubení bederní křivky. Momentálně bych doporučila relaxační masáž a tapování břišní stěny a zad. S pozdravem. Tesařová KLára