Bylinky v těhotenství

14.07.18

Dobrý den,

v prvním trimestru těhotenství (bylo zimní období) jsem měla špatný pitný režim, pila jsem především čaje (značky Apotheke), obsahovaly často zázvor, rakytník, šípek, hodně jsem pila i bylinkový čaj pro těhotné od značky Apotheke. Nyní mám strach, protože jsem se dočetla, že pro těhotné ženy je nejvhodnější čistá voda.

Chtěla bych se proto zeptat, zda skutečně placenta funguje jako ochrana dítěte před škodlivinami.

Nejsem si tím jistá, protože některé látky hodně propouští (třeba kofein). Vím, že už asi dost blázním, ale mám strach, že jsem každodenním nadměrným pitím čajů mohla nějak negativně ovlivnit třeba psychiku miminka. Také jsem zřejmě byla trochu dehydratovaná, protože mi gynekoložka říkala, že mám méně plodové vody, ale já jsem si to tehdy moc nedala do souvislosti s tím, že málo piju. Dočetla jsem se, že některé bylinky jsou pro těhotné vyloženě škodlivé. Ty jsem nepila, vždy jsem se dívala na krabičku s čaji, zda je vhodný pro těhotné. Ale stejně mám strach, že i bylinky v ovocných čajích (třeba zázvor, rakytník, šípek, ibišek, anýz, máta, lékořice…) mohou být škodlivé, ale zatím to prostě jen není prokázáno. Pila jsem určitě tak 4 ovocné a ovocno-bylinkové čaje denně.

Upřímně, teď jsem na tom sama psychicky dost špatně, myslela jsem si, že miminku neškodím, že mu spíš prospívám, všude jsem četla, že zázvor je na prevenci nachlazení atd. Prostě jsem slyšela jen o pozitivních účincích. Nechtěla jsem v zimě onemocnět. Až pak jsem se dočetla zlaté pravidlo všeho s mírou a že není dobře dlouhodobě užívání bylinek a moc kořenit. Zamyslela jsem se nad tím a byl to opravdu špatný pitný režim. Také jsem se dočetla, že miminko je právě na škodliviny nejcitlivější v prvních třech měsících. Jak jsem napsala výše, trápí mě, že bylinky mohly mít i nějaké škodlivé účinky, protože jsem čaje pila ve velkém.

Děkuji za odpověď

Eva Hájková, MPH, MBA
16.07.18

Dobrý den,

nejprve bych Vás ráda uklidnila, že bylinnými čaji, které jsou určeny přímo pro těhotné, jsou v bio kvalitě, bez plísní apod. tak je velmi malá pravděpodobnost, že byste sama sobě anebo miminku ublížila. Placenta není sterilní a k miminku se mohou dostávat látky, které matka pozře. Opět ale, nemusíte se přehnaně obávat.
Zázvor - pokud nekonzumujete extrakt, denně, nemusíte se obávat!
Důležité je, abyste byla v psychické pohodě, takto miminku nejvíce prospějete. Kvalitní, čistá strava, nekonvenční kosmetika, případně vhodné, kvalitní, nesyntetické vitamíny a minerály.

Ano, některé byliny jsou kontraindikací v těhotenství.

nejlépe pít čistou, filtrovanou vodu, vodní kefír například (ne přefermentovaný kvůli zbytkům alkoholu) a pokud čaje, pak aby byly čisté, bez plísní, nejsou ale vůbec nutné.

Mějte krásné dny,

Eva Hájková, MPH, MBA
Autorka knihy Hravě o živé stravě
www.hrave-o-zive-strave.cz
www.evahajkova.com
www.ifmv.cz