Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Čas na přemýšlení a uklidnění

Locik se ptá 29.11.15

Dobrý den,

ráda bych poprosila o radu spíš pro sebe. Mám dvě dcery, jedné je 5 let a druhé rok a půl. Starší dcera mě velmi často jakoby neposlouchá, musím ji všechno říkat vícekrát a vůbec je náročnější s ní vyjít. Často jí odpovím na její otázku nějak a po promyšlení bych jí odpověděla jinak.

Uvedu konkrétní příklad. Byly jsme na nákupu v obchodě a starší dcera z ničeho nic začala té mladší (celkem) nahlas říkat „Dada (mladší dcera mi říkala dada jako miminko) umře, no. Dada umře.“ Opakovala to několikrát. Vím, že to nemyslí špatně a ani tomu úplně nerozumí, ale bylo to zrovna na nevhodném místě. Tak jsem jí řekla, ať je potichu, že se to neříká. Později jsem přemýšlela, jestli moje reakce byla adekvátní a jestli jsem ji nevyděsila. Nebo jindy, když už opakuji věc, kterou po ni chci pětkrát, tak se rozzlobím a pak jí to vyčítám.

Potřebovala bych radu, jak zachovat chladnou hlavu, co v takové situaci (když potřebuji rozmyslet odpověď nebo zkrotit vztek) udělat vnitřně, abych získala čas.

Děkuji za odpověď.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 03.12.15

Hezký den, čas máte, pokud si jej sama sobě dáte!
Možná se teď na mne budete zlobit, ale jsme to opravdu JEN A JEN MY, KDO ROZHODUJEME, CO SI DO SVÉHO SVĚTA PUSTÍME A CO NE.
Děti jsou tu, aby nám ukázaly, kým jsou nejen ony, ale také kým jsme my. Pokud se dokážete zastavit - byť jen na okamžik - kdy celý vesmír letí a nezadržitelně se na nás valí, pak máte vyhráno. Stačí půl minutka, kdy nezvolíte REAKCI na nevhodné chování někoho - dítěte, manžele, sousedky, ale otočíte svou pozornost dovnitř. Věnujete si jeden - dva opravdu hluboké výdechy.
Velmi jednoduché, velmi účinné!
A pak Vás často napadne úplně jiná reakce než ta naučená, která většinou nefunguje.
Pokud by Vás zajímalo více, je lepší se setkat a popovídat si a vyzkoušet si sama na sobě, jaké to je, když odhodím to, co mi stále všichni tvrdí, že musím dělat, protože jsem maminkou.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.