Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Chodítko pro šestiměsíční dceru

BreeHo se ptá 30.01.16

Dobrý den,

mám 6měsíční holčičku, nedávno začala válet sudy. Je velice šikovná. Když ji máme na klíně, tak by chtěla nejraději chodit, ale já jsem to všem zakázala, protože se na nožkách neudrží, chvilkami je sice má napnuté, ale prostě to ještě neumí.

Manžel a tchyně chtějí koupit chodítko, já jsem zásadně proti. Myslíte, že se malá nenaučí chodit bez chodítka?

Tchyně mi tvrdí že všechny její 4 vnoučata chodítko měla, ale já jsem prostě proti. Jen nevím, jak jim mám vysvětlit, že chodítko není dobré, prosím poraďte mi.

Moc děkuji

MUDr. Radka Mudrová odpovídá 01.02.16

Dobrý den.
Chodítko je naprosto nevhodné a učit 6 měs dítě chodit je též úplný nesmysl. Ony napnuté nožky jsou známkou zvýšeného svalového napětí a zvýšené dráždivosti nožek. Není vhodné dcerku stavět ani jinak dráždit chodidla. Nejprve se musí naučit dobře lézt , následně si stoupne, začne obcházet nábytek a teprve pak přijde chůze, což bývá kolem 1 roku. Chodítko nedovolí jednotlivým pohybovým fázím správně dozrát a bez něj se dcerka naučí chodit rozhodně lépe a jistěji. Možná by mohli koupit pro dcerku jinou užitečnou věc. Záleží, jak diplomaticky to vyjednáte, aby se babička necítila dotčená, ale naopak užitečná. Nejlépe funguje, pokud na to přijde sama.
Hezký večer

Radka Mudrová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.