Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dá se rozkojit zpětně po postupném mizení mléka?

Haket se ptá 06.02.19

Dobrý den,

mám zhruba dvou a půl měsíčního syna. Po porodu se mi prsa pomalu nalévala a zhruba 3. den po porodu se mi krásně nalila a toto trvalo asi 14 dní. Poté pomalu mléko začlo mizet. Dodržovala jsem všechno – pitný režim, pravidelnou stravu, pila jsem všechny možné čaje, bylinky a také jsem si objednala doplněk stravy More Milk. Hned po začátku užívání kapslí se mi ten den nalila prsa, nejvíce to levé. Měla jsem hroznou radost, tak jsem užívala kapsle dál, ale hned druhý den se opět mléko přestalo tvořit.

Kojila jsem alespoň v noci, ale i teď mi mléko mizí. Z prsu spíše vytéká jakoby naředěná voda s mlékem, ale pouze v malém množství. Když přiložím malého k prsu, tak se pořád přisává, ale vzteká se, když mléko neteče.

Moje otázka zní: dá se ještě nějak rozkojit?

Předem děkuji za jakoukoliv radu

S pozdravem
Markéta

Dvořáková Jana odpovídá 07.02.19

Dobrý den,
potěším Vás, určitě se znovu rozkojit dá. Za ztrátou mléka bych hledala ne úplně dokonalou techniku, případně stres nebo kombinaci obojího. Nevím, lze to takto špatně posoudit. S technikou bych se obrátila o pomoc na laktační poradkyni - seznam najdete na www.kojeni.cz. Snad tam bude někdo z Vašeho okolí. Takto na dálku Vám mohu poradit navýšení kontaktu kůže na kůži - při kojení i mimo kojení. Protože se zdá, že malý prsa nevysaje ( píšete, že poté co zjistí, že mléko neteče dostatečně, už dál nesaje), je nutné prsy vyprázdnit odsávačkou. Ideální je elktr. dvoufázová
( ve větších městech se většinou dá půjčit v prodejnách kojeneckého zboží). Přikládejte kdykoli syn chce. S kvalitou mléka si nedělejte starost. MM je spíše vodovaté, zvlášť když se nedostanete k zadnímu tučnějšímu mléku. To by se po odsávání mělo změnit. Dokrm ideálně podávat cévkou po prstu nebo ještě lépe cévkou u prsu. Pomůže Vám s tím poradkyně.
Bylinky jste už vyzkoušela, můžete v nich pokračovat, když se to spojí s odsáváním a dobrou technikou, měly by zafungovat lépe. A hlavně si s ničím nedělejte hlavu, největší nepřítel kojení je stres a vyčerpání.
Držím palce, Jana Dvořáková.

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.