Dcera nechce vídat otce

24.02.19

Dobrý den,

mám skoro 10letou dceru s bývalým přítelem. Již delší dobu dcera k otci jezdí nerada. Řekla bych, že je to od doby, kdy byl její otec rok ve vězení (je již dva roky na svobodě, ale vztah s dcerou se nezlepšil). Dceru se snažím motivovat, aby k otci jela.

Bohužel, když přijel naposledy, nejdříve se mu nelíbilo její oblečení (sama si ho vybrala), dala jsem jí tedy jiné. Poté se dožadoval kartáčku na zuby, ten jsem mu nedala, protože si myslím že i on má povinnost mít pro dceru věci běžné potřeby na dobu, kdy je u něj. Po mém odmítnutí začal před dcerou sprostě křičet a urážet mě. Dcera utekla a odmítla s ním odjet, že se ho bojí. Teď dcera odmítá jet k němu i příště.

Bývalý vyhrožuje soudem a policií. A já si připadám že stojím někde mezi nimi a nevím, co dělat. Na OSPODu mi odpověď, co dělat, zda dceru nutit na víkend k otci, nedali.

A tak nevím: nutit dceru, aby za každou cenu jela? Vyslyšet to, že nechce? A jak k přání takto starého dítěte přistupují soudy?

Dcera má dost svoji hlavu a je tvrdohlavá a změnit její názor není úplně jednoduché, občas je to dokonce nemožné. O možnosti, že by k otci jela, nechce ani slyšet.

Děkuji za Vaši radu

Mgr. Eva Grünwaldová, Mgr. Jitka Došlová
28.02.19

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte. Popisujte nám situaci, kdy se Vaše dcera nechce vídat se svým otcem.

Ptáte se nás, zda máte dceru nutit ke kontaktu s otcem. Na to se nedá úplně snadno odpovědět.

Pokud existuje soudní rozhodnutí, ve kterém je stanoveno, jak často a za jakých podmínek bude otec dceru vídat, máte povinnost toto rozhodnutí respektovat. Zároveň však chápeme, že je pro Vás velmi náročné dceru nutit. Zvláště po konfliktech, které nám popisujete.

Doporučila bych Vám nejdříve vyzkoušet všechny smírné způsoby. Tedy promluvit s otcem vždy před předáním dcery – domluvit se na základních praktických věcech, např. co s sebou dcera má mít, abyste to nemuseli řešit při předávání a vyhnuli se tak sporům, kvůli „maličkostem“. Možná by bylo dobré bývalého partnera požádat, aby třeba tolik neřešil, co má dcera na sobě oblečené, protože tím se situace ještě komplikuje. Je mi jasné, že taková komunikace může být také těžká. Bývalý partner by měl vidět, že dceru v kontaktu s ním podporujete, ale že je to za stávajících podmínek složité.

Pokud by dcera k otci dál nechtěla chodit, mohl by se opravdu obrátit na soud nebo na OSPOD. Soud bere v potaz vyjádření dítěte od 12 let věku. Může vyslechnout ale i mladší dítě. Způsob výslechu by měl uzpůsobit věku a vyspělosti dítěte. V praxi se to děje například tak, že přání dítěte zjišťuje sociální pracovnice OSPOD v domácnosti rodiny nebo u nich na OSPODU. Pro soud by v takovém případě byla důležitá také zpráva OSPODU o posouzení celé situace.

Vaše role v celé věci není vůbec jednoduchá. Chápu, že se cítíte jako mezi dvěma mlýnskými kameny. Píšete, že vztah dcery k otci není dobrý a dlouhodobě se nelepší. V tom vidím příčinu potíží, které popisujete. Možná v tom také hraje roli Váš vzájemný vztah a nedořešené věci s bývalým partnerem. Zároveň vnímám, že si všichni přejete, aby se situace změnila.

Změnit vzájemné vztahy není jednoduché a je k tomu potřeba čas. Doporučuji Vám poradit se osobně s odborníkem ve Vašem okolí. Můžete zajít do manželské a rodinné poradny. Nevadí, že nejste manželé. Do poradny můžete zajít sama. Jejich služby jsou bezplatné a pracují zde odborníci na podobná témata. Mohou Vám poradit, jak komunikovat s bývalým partnerem, dcerou, co můžete udělat pro jejich vzájemný vztah apod.

Máte tedy dceru nutit nebo ne? Nemůžeme Vám dát jednoznačnou odpověď. Rozhodnutí je pouze na Vás. K tomu, jak se zachováte, Vám může pomoci, když si představíte, co by mohlo nastat v obou případech. Znovu Vás chci také podpořit v tom, abyste se šla osobně poradit s odborníkem.

Přejeme Vám, ať pro sebe a svoji dceru najdete dobré řešení.

Mgr. Eva Grünwaldová a Mgr. Jitka Došlová
Poradna Na počátku
Na počátku, o. p. s., Soběšická 560/60, Husovice, 614 00 Brno
tel: 774440821
email: poradna@napocatku.cz