Degenerace duhovky

1007
22.07.19

Dobrý den,

v říjnu 2017 jsem si v pravém oku všimla takové vypoukliny v oku u duhovky. Oční lékařka řekla, že se jedná o jizvu, kterou způsobilo textilní vlákno usazené na očním pozadí (to mi šikovně vytáhla). Nicméně, v březnu 2019 mi praskla v tom samém oku cévka. Měla jsem celé oko zalité krví. Pro mě to znamenalo další návštěvu lékařky, přičemž zmínila, že to není jizva, ale nějaká degenerace duhovky (krev se vylila kolem té vypouklinky, a bylo krásně vidět, že ta duhovka není zcela kulatá). Nic dalšího k tomu neřekla. Nicméně, teď jsem si všimla, že stejná degenerace duhovky se mi udělala také v oku levém.
Můj dotaz zní, z čeho se tato degenerace stává, a co to pro mě může znamenat do budoucna? Nosím brýle na dálku (cca 4 dioptrie, astigmatismus). Kontaktní čočky nenosím (naposled jsem je měla v září 2017). Bohužel zde nejde vložit fotka, proto to nastíním více - duhovka je zakončená zelenou barvu, a při přechodu do bělma je tam malý náznak šedavého vybouleného proužku. Jakoby byla vidět částečná kontaktní čočka.

Děkuji za Váš názor.

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D.
25.07.19

Dobrý den,
může se jednat o cystu - ta může být buď ve spojivce nebo v duhovce (z Vašeho popisu to nelze zcela poznat). Na spojivce mohou být též degenerativní změny (např. pterygium, hyalinní degenerace), ale jen takto podle popisu to nelze určit přesně. Všechny výše popsané změny jsou nicméně neškodné.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
www.oftex.cz