Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Denní pomočování 5letého syna

Anonymní se ptá 23.10.18

Dobrý den,

máme 5letého syna. Ve svém životě dosud nezažil „suché období“. Přesnější popis jeho problému by byl spíše „(téměř) nekontrolované močení“. Průběh je vždy stejný: náhle zjistí, že je počůraný, jdeme spolu na záchod, kde vymočí větší, ale častěji menší množství zbytkové moči (při močení je na něm vidět, že se snaží moč ze sebe silou tlačit) a následně si oblékne suché slipky a tepláky. Spotřeba slipek/tepláků je cca 5 za dopoledne.

Pokud si hraje venku, je jeho pomočování průběžné - pomočení nijak nehlásí. Hraje-li si kratší dobu, má jen trochu počůrané slipky; hraje-li si delší dobu, jsou nakonec mokré celé tepláky. Vše je navíc často provázeno i enkoprézou.

Pokud si hraje venku na zahradě svlečený, při hře se občas náhle zastaví a vyteče z něj většinou menší množství moči.
I v tomto případě dochází často také k enkopréze (menší množství stolice).

Dříve se u něj enkopréza neprojevovala; v jeho věku 3 až 3,5 roku jsme se s žádným projevem enkoprézy nesetkali. Ta se objevila až následně. Vždy však měl problém s pomočováním.

Při hře také občas na chvíli zaujme polohu v podřepu/pokleku s vystrčeným břichem, případně se ve stoje opře o kolena a vystrčí zadek a má přitom strnulý (jakoby křečovitý) výraz a bolestivou grimasu, žádnou bolest ale nereklamuje. Po malé chvíli se pak vrátí ke hře. Někdy potom následuje jeho pomočení.

On sám se zdá být z pomočování nešťastný, snaží se jednotlivé projevy skrývat. Na noc pochopitelně dostává pleny.

Před rokem byl komplexně vyšetřen na nefrologii, kde byla stanovena diagnóza N319 a doporučeno podávání léku FORLAX (bez viditelného efektu). Žádná fyziologická porucha u něj zjištěna nebyla.

Jaký další postup byste nyní doporučili?
Nějaké další vyšetření (neurologie, urologie)?
Jaká je prognóza jeho stavu ve střednědobé/dlouhodobé perspektivě?
Může se v budoucnu jeho stav samovolně upravit?

Děkuji za odpověď.

CX

MUDr. Marie Kmoníčková odpovídá 30.10.18

Dobrý den,
diagnóza N31.9 znamená nervově svalovou dysfunkci močového měchýře. Ta může být spojena " jen " s určitou nevyzrálostí, ale bylo by u Vašeho syna jistě vhodné vyloučit závažnější onemocnění. Dysfunkce „z nezralosti“ se poté často pojí s obtížemi s vyprazdňováním stolice, zácpou a enkoprézou /umazáváním stolice/. Pokud bude vyloučeno urologické postižení dolních močových cest, potom nastupuje dlouhodobá léčba skládající se z důsledného dodržování režimových opatření, péče o pravidelné vyprazdňování stolice /zde měl svou roli lék Forlax/ a ev. medikamentosní ovlivnění funkce dolních močových cest. Určitě by bylo vhodné kontrolní vyšetření na dětské nefrologii a poté vyšetření dětským urologem. Doplňujeme také neurologické vyšetření, abychom se ujistili, že se jedná jen o tzv. funkční záležitost. Prognóza poté závisí na výsledku provedených vyšetření, u funkčních obtíží bývá dobrá, nicméně je třeba počítat s dlouhodobou léčbou trvající měsíce - roky. Délku trvání léčby nelze nijak dopředu predikovat. Marie Kmoníčková

MUDr. Marie Kmoníčková
PLDD a dětská nefrologie
tř. E. Beneše 1549/34
500 12 Hradec Králové

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.