Diastáza a další těhotenství

sao
1628
03.08.17

Dobrý den,

prosím, jsem po 4 porodech a teprve po tom čtvrtém (v září to budou dva roky) jsem se dozvěděla, že mám velký rozestup břišních svalů (asi 5 cm). Do té doby jsem netušila, že něco takového existuje, takže jsem to měla určitě již delší dobu. Neměla jsem a nemám čas to nijak řešit, na cvičení si čas prostě nenajdu (statek, 4 děti). Bylo mi ovšem řečeno, že právě diastáza měla vliv na průběh porodu, protože děloha neměla oporu, miminko se tedy vyklonilo dopředu (proto jsem měla obří břicho), tím pádem špatně neléhalo, špatně rotovalo atd., no prostě porod absolutně nepostupoval, obrovské kontrakce a miminko pořád vysoko, a museli mi různě pomáhat, miminko ručně polohovat a vytahovat (velmi laicky řečeno), abych vůbec porodila.

Tento problém se opakoval u posledních dvou porodů. Teoreticky mohla mít vliv i velikost plodu, jeden syn vážil 3,7 kg a druhý 4,22 kg, ale první syn měl 4050 g a porodila jsem ho celkem bez problémů a až ti dva poslední prostě nechtěli ven.

Tak jsem se chtěla zeptat, zda je to pravda, zda může mít diastáza opravdu vliv na průběh porodu a zda mám v případě dalšího těhotenství (pokud bychom do toho šli) očekávat stejné potíže. Příp. zda by pomohlo tejpování v těhotenství.

Děkuji

Šárka

Olga Krajíčková
28.08.17

Dobrý den, Šárko, těžko mohu hodnotit, až jak moc měla diastáza vliv na vaše porody, k tomu dula není kompetentní. Určitě při druhé době porodní s břišním lisem pracujete, ale na sestup miminka do pánve a špatnou rotaci,… tam si nejsem zcela jistá. Jak tomu při dalším těhotenství předejít a důsledky diastázy zmírnit, na to bych se zeptala odborníka.
Olga