Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dítě ve 13 měsících nesedí

rsm se ptá 11.01.18

Dobrý den,

mám téměř 13měsíční dceru, která zatím nesedí s nožkami dopředu. Sedne si tak pouze, když vidí mě, ale je o mě opřená, sama nevydrží. Jinak sedí s nohami do W. Vím, že je to špatně a byli jsme na konzultaci u fyzio, jak tomu předcházet. Nicméně mě to trápí, že ještě nesedí, dle vývojových tabulek se jedná o záležitost 9.-10. měsíce. Jinak je vývojově v pořádku.

Doporučili byste nějaké další vyšetření? Ani nevím, zda ji můžu posadit rovnou do jídlení židličky, když je v mírném záklonu, tak se sama nezačne krmit, přitom by už chtěla objevovat další věci.

Děkuji za Vaši odpověď

Tým rehabilitace Be Balanced odpovídá 16.01.18

Dobrý den,
z vývojového hlediska jsou vzory, které potřebujeme vy vývoji nalézt a dítě jimi potřebuje projít, aby mohlo dosáhnout těch vyšších, jakým je například volný sed, který popisujete. Nejčastější příčinou, proč děti sedí v tzv. w sedu je oslabení břišního (ventralního) svalstva.
V počátku může dojít „jen“ k tomu, že děťátko nezvládne třeba právě volný sed, do budoucna může tento stav vést k vadnému držení těla, bolestem zad a dalším. Vždy je nutná individuální konzultace, vyšetření a zvážení vážnosti stavu. Případně navrhnout vhodné pohybové aktivity. Proto bych Vám doporučila navštívit rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta, který se specializuje na děti a dceru vyšetří.
Co se týče jídelní židličky a sezení. Vše má i svou složku psychickou a sociální (nejen pohybovou). Lépe je příklad s chůzí, pokud dítě již chodí, ale my víme, že ne kvalitně správně, tak dítěti nemůžeme chůzi znemožnit. Můžeme ji jen zkoušet upravit a vycvičit k co nejlepšímu kvalitnímu stavu. Se sezením v jídelní židličce je to podobné, dítě to potřebuje, rozvíjí ho to. Můžete se tedy snažit o eventuální posílení svalů, které mohou být oslabené a tím dcerku podpořit. Ale znovu opakuji, vše je nutné individuálně a dle vyšetření.
S pozdravem, rehabilitace Be Balanced

Tým odborníků rehabilitace www.bebalanced.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.