Dítě zpět do péče

26.02.18

Dobrý den,

mám otázku. Bylo mi za podezřelých okolností odebráno dítě, kvůli podezření z týrání (nesmysl) na neustálý popud otce dítěte. Nic se mi neprokázalo, ale musela jsem souhlasit s umístěním dítěte do pěstounské péče, aby nemusel do ústavu.

A já se chci zeptat, zda je nějak možné zažádat o navrácení dítěte do mé péče. Jsem už z toho nešťastná a už to vše trvá strašně dlouho - cca 3,5 roku. A od té doby, co je v pěstounské péči (u rodičů otce dítěte, který se o něj nikdy nechtěl starat), se soudy hrozně táhnou a nic se neděje.

Děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS.
01.03.18

Ano, žádat o dítě zpět můžete a nejspíše to i vyhrajete. Musíte ale mít čistý trestní rejstřík a ani nebýt obviněná. Zároveň musíte mít bydlení a alespoň nějaký příjem.

Dále doporučuji na OSPODu předem požádajte, že chcete děti na víkendy a půjčujte si je min. 3 měsíce, aby měla sociálka čas vyhodnotit jak pečujete o děti a jak se jim u vás líbí. Teprve poté podávejte návrh na soud.

Pozor. Nárok otce na děti Vaším zájmem nekončí. Otec i prarodiče mají nárok na kontakty s dětmi. Doporučuji uzavřít s rodinou otce dohodu jak si je bude vzájemně půjčovat ještě před soudním jednáním.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
www.chcemebytpestouny.cz