Dlouho trvající kašel

3552
31.03.19

Dobrý den,

můj syn, 19 měsíců, chodí asi od roku na alergologii kvůli opakovaným zánětům průdušek. Bral Ventolin a Flixotide 50. Nyní Flutiform a Avamys do nosu, protože kucká (především ráno a během dne) snad už dva měsíce v kuse (vlhký kašel). Když má dudlík, jako by chraptěl, měl rýmu, Ale tu nemá. Podle doktorky má průdušky poslechově čisté. V pondělí jdeme na ORL.

Doporučil byste, co třeba ještě dál podniknout? Na alergologii mu dají silnější léky a toť vše, i přesto kucká.

Děkuji za odpověď

MUDr. Radek Klubal
09.04.19

Dobrý den,

ve věku od 24 měsíců do 5 roků se objevují respirační obtíže v souvislosti s klasickou, například pylovou alergií. Do té doby jsou děti spíše náchylné ke kožním alergiím (ekzémům). Doporučuji absolvovat alergologické vyšetření, kdy se stanoví kritické alergeny. Vhodnější jsou krevní testy, kožní testy jsou u takto malých dětí nevyzpytatelné.

Kromě alergií doporučuji v testech vyšetřit stav imunity. U některých dětí je v tomto věku opožděný vývoj imunity. S tím souvisí větší náchylnost k respiračním infekcím, ty pak mohou být v pozadí chronické rýmy a průduškových obtíží.

Pozor také na chronické průduškové infekce, jako jsou plicní chlamydie nebo plicní mykoplazma. Při těchto infekcích děti pokašlávají, ale nemusí mít klasické infekční příznaky jako teplota, schvácenost, únava, apod.

MUDr. Radek Klubal
imunolog, hlavní lékař Medicínského centra Praha