Dlouhodobá neschopenka a mateřská

Anonymní
10.09.18

Dobrý den,

v zaměstnání pracují již 4. rokem na smlouvu neurčitou. Bohužel kvůli úrazu jsem na neschopence od konce ledna 2018 po současnost (komplikovaná operace nohy). Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná.

Má otázka zní: budu mít nárok na mateřskou?

Nevím, kdy mi neschopenku lékař ukončí, pořád chodím na rehabilitace a s mým zaměstáním to skloubit bohužel nejde, hlavně kvůli skoro hodinu a půl vzdáleného dojezdu do práce. Nástup do nového zaměstnání, které bych měla ve svém městě, odpadá, jelikož to vím, že bych na mateřskou nárok neměla, nebo ano?

Prosím o info a předem děkuji za radu a odpověď

Daniela Kočí
05.12.18

Dobrý den,
určitě ze současného zaměstnání neodcházejte ať jste stále zaměstnanec, i když v současné době na neschopence, a tak máte práva z toho vyplývající.
Pokud vás lékař uzná práci schopnou (to znamená ukončí vám tuto neschopenku) nemohou vás propustit z práce kvůli tomu že jste těhotná, ale případně vás mohou přehodit na jinou práci, kterou můžete v těhotenství vykonávat.
Vzhledem k vašemu současnému zdravotnímu stavu ale zřejmě zůstanete nadále na neschopence (pro vás by to teď bylo nejlepší) a nárok na mateřskou mít budete, protože podmínku odpracovaných dní před nástupem na ni budete mít splněnou.
Důležité totiž je, aby z úvazku ze zaměstnání byla splněna účast na nemocenském pojištění.
Držím vám palce ať vám je co možná nejlépe a těšte se na mimčo!

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/