Domácí odstranění zubního kamene

25.10.19

Dobrý den,

až nadměrně se mi tvoří zubní kámen, chodím každé tři měsíce na odstranění a pokaždé dostanu „vynadáno“, že ho tam mám zase hrozně moc. Mohu mu nějak předcházet z pohodlí domova? Sestra chodí na hygienu jednou za rok a říkají jí, že skoro žádný kámen nemá, řekla bych, že se o zuby staráme obdobně. Ráno večer vyčistíme, večer použijeme mezizubní kartáčky a nit.

Děkuji za radu

D.

dhpavlapilneyova
30.10.19

Dobrý den,

problematika vzniku zubního kamene je závislá na výskytu mikrobiálním zubním povlaku v dutině ústní. Jednoduše řečeno: v důsledku nedostatečného, nebo nesprávného čištění zubů, které má za následek neodstranění veškerého měkkého mikrobiálního zubního povlaku, dochází za nějakou dobu (díky slině, která je bohatá na minerály) ke vzniku zubního kamene. Na tom se podílí několik faktorů (zejména na kvalitě a složení slin, intenzitě a kvalitě čištění zubů apod.)

Prvotně s tím úzce souvisí zubní povlak. Bez něj se zubní kámen nevytvoří.

Zubní povlak je měkký, pevně přilnavý mikrobiální nános, který vzniká běžně během dne – a je možné ho odstranit mechanicky pomocí zubního kartáčku (a mezizubních pomůcek).

Na příští návštěvě dentální hygieny doporučuji nacvičit techniku čištění zubů přímo ve Vašich ústech. Vezměte si s sebou své pomůcky k čištění zubů a požádejte Vaši dentální hygienistku o instruktáž. Pokud vylepšíte techniku čištění zubů, uvidíte, že se stav zlepší.

Pokud perfektně nezvládnete techniku čištění zubů s manuálním zubním kartáčkem, doporučuji vyzkoušet elektrický.

S pozdravem,
Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka

Diplomovaná dentální hygienistka

2013 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor diplomovaná dentální hygienistka
2010 Ukončení VOŠZ a SŠZ, Ústí nad Labem – Obor zubní technik

Pracoviště a kontakt:

Pavla Pilneyová, DiS. - dentální hygienistka
Národní 138/10, 110 00 Nové Město
Tel.: 735 772 170
Email: dhpavlapilneyova@gmail.com
www.dhpavlapilneyova.cz