Reklama
Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Dotazy na OSPODu

Tšekkin Kulpa se ptá 25.05.16

Dobrý den,

s manželem žádáme o adopci, už jsme v kontaktu s organizací, která řeší přípravy atd., jsme v kontaktu s několika adoptivními i pěstounskými rodinami), máme také hodně načteno a cítíme se na to vstoupit do procesu připravení.

Šli jsme tedy pro formuláře žádosti na OSPOD v místě našeho bydliště a dost nás zaskočila místní pracovnice, která hned místo uvítání začala mít dotazy na naše soužití, motivaci apod., že prý ona je hlavní hodnotitel a přes ni se rozhodne, zda to půjde dál. Tyto otázky samozřejmě očekáváme, čekala jsem, že takové otázky budeme řešit až v průběhu toho procesu a také hlavně v rámci psychologického šetření.

Také jí vadilo, že jsme manželé teprve něco přes rok (spolu jsme celkem 4 roky), jsme mladí (29 let) a dosud jsme nebyli na IVF (což ani neplánujeme).

Chci se zeptat, jak velká moc leží v rukou takové úřednice? A jsou její argumenty opravdu relevantní?

Děkuji

Ing. Ivo Kraus, DiS. odpovídá 26.05.16

Místní pracovnice OSPOD vás po stránce metodické neposuzuje, ale teoreticky by vám měla pomáhat žádost sepsat. Zkontroluje zda je úplná, ověří vaše OP, provede u vás návštěvu a vypracuje zprávu na podmínky bydlení.

Ospoďačka vás sice může Krajskému úřadu doporučit, ale i nedoporučit, např. z důvodu špatné pověsti v místě, nevhodnosti bydlení, apod.

Důležité je záležitost nevzdávat a trvat na zaslání žádosti na Krajský úřad. Teprve zde absolvujete pohovor, psychologické posouzení a přípravu osvojitelů nebo pěstounů. Následně budete schváleni nebo zamítnuti.

Dodávám, že jednání na Krajském úřadu bývá podle mých zkušenosti lepší jednání než na některých OSPODech, ale to je samozřejmě individuální. Jsou ospoďačky, které náhradním rodičům fandí a které jsou rády za každého nového náhradního rodiče. Bohužel však někteří zájemci si na úřednice OSPODu někdy stěžují. Tak tomu bývá v mnoha oblastech života.

Poradna pro náhradní rodinnou péči Louny, Ústí nad Labem
Projekt „Zasaďte se o spokojené dětství, staňte se náhradními rodiči“
 www.chcemebytpestouny.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama