DPP a daňový bonus na dítě

09.06.19

Dobrý den, ráda bych se zeptala na svou situaci:

se zaměstnavatelem jsem se dohodla na DPP k mateřské (tj. v době, kdy budu pobírat PPM) na DPP. Pravdaže splníme všechny zákonné podmínky - jiná náplň práce, práce nevykonávána v šestinedělí a navíc max mzda 10 000 Kč měsíčně. Termín porodu mám 25. 7., proto bych se ráda zeptala na tři věci:

  • mohu si při DPP uplatňit daňový bonus na dítě?
  • pokud ano, mohu si ho uplatnit již ve výplatě za 07/2019?
  • mám podepsanou slevu na poplatníka ještě z normální smlouvy na dobu neurčitou, je pro DPP potřeba podepsat tento formulář znovu?

Manžel pracuje jako OSVČ a daní v jiném stát EU, tedy on si v ČR daňový bonus na dítě uplatňovat nebude.

Děkuji za odpověď

Daniela Kočí
11.06.19

Dobrý den,
pokud budete mít DPP bez odvodu pojistného, jen s konečnou srážkovou daní 15% (příjem do 10000 Kč měsíčně), tak nepodepisujete Prohlášení poplatníka. Zároveň ale nemůžete uplatnit dítě.
Pokud ho uplatnit chcete, a to již za měsíc, kdy se narodilo, tak prohlášení podepíšete a DPP se chová jako normální pracovní poměr. Tzn veškeré odvody a veškeré slevy. Díky slevám nebudete platit 15% daň, ale pojistné ano. Velká část slevy stejně tedy „propadne“. Kromě slevy na dítě tam máte automaticky slevu na poplatníka. Musíte si to pečlivě propočítat. S podobnými dotazy se prosím obracejte na poradkyni v oblasti přímo daňové problematiky.

Daniela Kočí
mobil: 775 695 710
e-mail: daniela.koci@partners.cz
https://www.partners.cz/…ka-partners/