Druhé dítě

Anonymní
04.12.18

Dobrý den,

máme s manželem hezký vztah, dítě 3 roky a cca rok se snažíme o druhé. Akorát já, když každý měsíc zjistím, že těhotná nejsem, tak místo, abych byla zklamaná, tak si řeknu, tak dobrý, můžu tam a tam a to a to a nebudu tlustá (v prvním těhotenství jsem hodně přibrala, ale vše zhubla pak rychle), ale stejně mě ta představa, že budu zase taková úplně děsí. A taky mi vadí, že jsem po celou dobu rodičovské pracovala a měla i různé další aktivity, které mě baví, dítě kojila, moc nespalo a bylo to celkově dost náročné a teď si „užívám, že je školka“ a já si všechno zvládám v pohodě…

No a pak mě chytne deprese, že jsem hrozná matka, protože dítěti vnitřně nechci dopřát sourozence, manžel druhé taky hodně chce, respektive všichni to řeší, kamarádky taky už i druhé mají. Poslední dobou hodně potají brečím, je mi ze mě špatně a nevím, co dělat. Přijdu si jako hrozná matka, že mě zajímá, jestli budu moct na různé akce a řešit práci a tak, místo aby mě těšila představa, jak si ňuchňám mimino.

Neporadíte, jak se na to druhé dítě naladit?

Děkuji

Mgr. Lucie Machová
06.12.18

Dobrý den,
Děkuji za dotaz a důvěru. Na začátek bych vás chtěla podpořit s tím, že to, co cítíte, je úplně přirozené a zažívala a zažívá to spousta maminek, včetně mě. Ano, kolem třech let věku se dítě od maminky přirozeně vývojově (ne zcela samozřejmě) odpoutává, zajímá se víc o kamarády, život mimo rodinu. Ruku v ruce je to v našich podmínkách i věk nástupu do školky, takže dítě je většinou spokojené za nové podněty a vztahy, dále ho to rozvíjí. A maminka? Konečně si po té dlouhé dvou-tří-čtyřleté směně může trochu oddychnout. Vrátit se k sobě, ke svým koníčkům, přáním. Často se také vztah s partnerem osvěží, je více času na sebe navzájem. Jsem přesvědčená, že tento odpočinek je zdravé a přirozené si užít. Načerpat síly, radovat se naplno ze života, nejen jako máma, což bylo i doposud, ale také jako žena, kterou něco baví, která má čas na sebe, která může opět navázat vztahy a kontakty s ostatními dospělými (není to hezká paralela s dítětem ve školce a neučí ho to nápodobou, jak se o sebe starat? ;o) Buďte mu vzorem! Některé ženy v tomto čase používají i antikoncepci. Jsem přesvědčena, že kdyby mělo dítě na výběr, jeho volba bude jasná, chtít se na rodit do rodiny, kde se na něj maminka i tatínek ze srdce těší a jeho příchod si přejí. Jinak si radši chvilku počká, však mu nic neuteče. Často se ženám stává, že když na sebe v tomto období tlačí a snaží se i přes své instinkty a potřeby otěhotnět, stejně se nedaří. Jindy se zadaří a zase trpí vztah s miminkem a dítětem, které vlastně nebylo zváno upřímně. Maminka je smutná až depresivní a porodem se situace dle mé praxe nezlepší, spíše naopak.
Věřím, že když budete následovat své potřeby a budete je naplňovat, časem se chuť mít další dítě dostaví. O to víc si ji pak budete moci užít.
Nebojte se a promluvte o svých pocitech s partnerem. Někdy si partneři mylně myslí, že žena po dítěti touží a snaží se jí jít v této touze naproti, opět nehledě na své potřeby a přání. Možná budete jeho přístupem překvapená. A kdyby ne, vaše pocity a potřeby jsou důležité, pro dítě je potřeba souhlasu obou rodičů. V dobře fungujícím partnerském vztahu bude Vaše ne partner respektovat.

Přeji, ať si své zasloužené „volno“ dokážete užít.

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz