Dvojčátka - změna mléka kvůli kolikám

20.03.20

Dobrý den

Máme skoro 4měsíční dvojčátka chlapecky (22.11.2019). Trápí je bříško, prdíky, i se jim vrací mlíčko a krkají i 2 hodiny po krmení. Během denního spánku vydrží spát v klidu max hodinu, pak se začnou kroutit, trošku tlačit a i plakat a utěší je jen dudlík.
Od narození měli Bebu discharge pro předčasně narozené děti, pak jsme přešli na bebu ha (s manželem jsme alergici a manžel mívá ekzémy).
Kakají obden nebo jednou za 3-4 dny, konzistence míchaných vajíček, někdy tužší, barva nazelenalá.
Přes den moc neprdí, u krmení si trošku odprcnou, někdy navečer trošku prdí. Jinak pravidelně začnou kolem 5. ráno tlačit a prdí, ale je to zápas.
Zkoušeli jsme různé kapky, probiotika, nahříváme polštářkem, dáváme na bříško a žádný velký efekt…
Tyto problémy nebyly hned od narození.
Proto se chci zeptat, zda nezměnit mlíčko. Jen nevím, které případně zvolit.
Nebo jestli vydržet a kolika pomalu odezní…
Předem moc děkuji za odpověď.

Markéta S.

Andrea Nutricia
23.03.20

Dobrý den paní Markéto,

je potřeba odlišit, zda se u Vašich chlapečků jedná o koliky, nebo jen o určitou nepohodu. Koliky se projevují ustavičným neuklidnitelným pláčem, který se opakuje téměř každý den a trvá alespoň 3 hodiny denně. Pokud mají chlapečci nadýmání, nemusí jít o koliky. V každém případě je vhodné jim pomoci speciálním mlékem. Takové mléko by mělo mít štěpenou bílkovinu (HA mléko má štěpenou bílkovinu alespoň částečně) a zároveň takovým, které je pro děti s citlivějším bříškem určené. U dětí, které se narodí předčasně, bývají tyto potíže častější, zejména u chlapečků. Věkem postupně odeznívají, miminka se více pohybují, také trávicí systém postupně dozrává. Bylo by vhodné změnu mléka ještě zvážit s Vaším pediatrem, který chlapečky zná a ví, jak prospívají. Takto na dálku Vám mohu doporučit dvě mléka, což je Nutrilon Colics (určený pro děti s opakovanými kolikami) a Nutrilon Omneo Comfort, který je vhodný jednak při potížích s nadýmáním a kolikami, ale i při ublinkávání. Doporučuji ale změnu mléka ještě probrat s pediatrem.

Pěkný den Vám přeje Andrea
nutriční terapeut a laktační poradce, Nutricia a.s.