Dvouletý syn nechce moc jíst

21.09.18

Dobrý den,

mám dvouletého chlapečka. Od začátku jsme měli problém s kojením, s příchodem prvních příkrmů se to zlepšovalo, ale stále to není jedlík. Sama nevím, zda to, co sní, je pro něho dostatečné. A byla bych ráda za jakékoli rady.

Abych popsala náš problém: Davídek je 24 měsíců starý, vysoký 92 cm a váží 12,2 kg. Vždy přibíral dle tabulek u paní doktorky v limitu, ale u spodní hranice. On celkem i sní, co mu dám, ale vždy ho musím do jídla nutit, sám si nic nevezme, všechno ho musím krmit já, sám jíst nechce. Ještě je to horší, když má jíst maso, strašně dlouho žvýká jednotlivá sousta. U jídla vyžaduje pohádku, což vím, že je špatně, ale on se mi jinak nenají. Jsem z toho už sama psychicky zničena, nevím, jak v tomhle ohledu na něj. Přijde mi, že nemá hlad.

Druhým naším problémem je, že nechce pít. V únoru byl i v nemocnici, kdy při viróze byl těsně před hranici dehydratace. Nyní se to pomalu zlepšuje, ale stále to není žádná sláva.

Pokusím se popsat jeho denní jídelníček. Ráno cca v 8 má Nutrilon okolo 120-150 ml. Poté asi v 9 sní třeba půlku krajíčku chleba s marmeládou nebo medem, nebo nějakou buchtu, kousek. Ve 12 má oběd, kolem 150 ml polévky a druhé jídlo, jako já, někdy sní tři lžíce, někdy sní, co nandám. Poté 2 hodiny spí. Po spaní má jogurt/pribináček kolem 100 g, nebo jeden banán, nebo ovocnou kapsičku. Pak kolem šesté někdy ještě něco malého a kolem osmé hodiny večeře, někdy má to co my, někdy kaši 150 g. Před spaním pak ještě vypije asi 90 ml mléka. Přes den k tomu vypije 200-300 ml vody se šťávou.

Budu vděčná za jakékoli rady, jak toho našeho nejedlika trochu přimět k jídlu nebo co na jeho výživě změnit.

Předem děkuji za vaší odpověď

Mgr. Kamila Jančeková
18.10.18

Dobrý den, důležité je, zda se Davídek drží stále stejné percentilové pozice. Pokud je stále u spodní hranice, ale jeho pozice v percentilovém grafu se nijak výrazn nesnižuje, pak bych se tím neznepokojovala. Holt bude patřit k drobnějším dětem. V jídelníčku bych doporučila zaměřit se na kvalitní potraviny, aby v tom malém objemu, který sní, přijal co nejvíce kvalitních živin. Místo marmelády nebo medu bych doporučila dát na snídani na chléb nějakou pomazánku, případně třeba máslo se sýrem nebo šunkou. Snídani můžete doplnit i nějakým ovocem, pokud má rád po ránu něco sladkého. Mezi snídaní a obědem bych klidně zařadila ještě malou svačinku - třeba nějaký mléčný výrobek a ovoce. Oběd tedy polévku a na hlavní chod maso nebo vejce nebo rybu se zeleninou a nějakou přílohou, případně luštěniny, na odpolední svačinku můžete dát kromě mléčného výrobku (pokud bude třeba už dopoledne) i nějaké pečivo, případně i s mlékem. Na večeři tedy buď kaši nebo pokrm obdobný obědu. Porce mléka 100-150 ml je adekvátní. Porce mléčných výrobků by měla být cca 100 g jogurtu, nebo 25-30 g sýra. Masa kolem 40 g nebo třeba jedno vejce, zeleniny a ovoce vždy cca ve velikosti Davídkovy pěstičky na porci. Příloh asi tak půl hrnečku nebo třeba 1/2 krajíčku chleba. Netrapte se tím, pokud vždy nesní všechno, nebo sní málo. Můžete zkusit nabrat mu nejprve méně, ať se nezalekne velké porce a poté mu přidat. Jezte společně a určitě na něj netlačte. Tekutin včetně mléka by měl přijmout až 1,5 l, ale tekutiny přijímá i z potravin, snažte se tedy zařazovat potraviny, které nejsou „suché“ - ovoce, zelenina, polévka, jogurt…Držím pěsti, abyste se s jídlem netrápili. Měla by to být příjemná událost a ne stres pro vechny zůčastněné. Zkuste se tím tolik netrápit a věřím, že to i na Davídka bude mít vliv. Děkuji za dotaz.

Mgr. Kamila Jančeková