Dyshidrotický ekzém - může mi pomoci strava?

17.04.20

Dobrý den,

již několik let se potýkám s dishydrotickým ekzémem, který má tendenci se stále zhoršovat. Byla jsem u dvou kožních a každá z nich mi napsala kortikoidy a tím to pro ně zhaslo. Zpočátku to zabíralo, ale teď i když mám silnější kortikoidy s antibiotikem, tak se ekzém sice ztlumí - nikdy však nezmizí. Nerada bych v těhotenství užívala tyto léky, abych do těla nevpouštěla zbytečnou chemii, která mi ani vlastně moc nepomůže.
Snažím se jíst zdravě a pestře. Nedělá mi dobře sladké, takže jsem jej úplně vynechala a dávám si čas od času sušené ovoce, příp. čerstvé ovoce. Mám také trochu problémy se zažíváním - zácpy, nadýmání, pocit těžkého žaludku. Často se mi také dělají lupy, či padají vlasy. Mám trochu stresující práci, čemuž také přisuzuji zhoršení za poslední rok, ale zajímavé je, že když jsme s manželem jeli na dovolenou k moři (snažila jsem se maximálně relaxovat a na práci nemyslet), tak jsem se osypala i po pažích - o rukách nemluvě.

Prosím, poraďte. Už jsem fakt v koncích. Kdyby existovala nějaká dieta, která by mi pomohla se toho zbavit, neváhám a jdu do toho. Jen už prosím žádné masti.

Děkuji za Váš čas.

Mgr. Pavla Hájková
19.04.20

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz.
K Vašemu problému by bylo dobré přistupovat komplexně a udělat několik opatření.
První z nich je netoxická domácnost - prací prostředky, veškerá kosmetika a čistící prostředky pouze na přírodní bázi, netoxické. K tomu bych přistoupila velmi důsledně. Více info najdete na velmi kvalitně zpracovaných stránkách www.svetnontoxic.org, kde najdete spoustu informací jak o ekzémech, tak o vhodných značkách šetrných netoxických čistících, pracích a kosmetických přípravků.

Dále bude potřeba zaměřit se na péči o Váš střevní mikrobiom - ekzémy často spouští lepek a mléčné výrobky, zde by bylo na místě obrátit se na kvalifikovaného naturopata a nechat udělat test na potravinové přecitlivělosti (IgG reakce imunitního systému) a zjistit, zda ve stravě nevadí ještě i jiná, dosud opomíjená složka. Pak by kromě eliminační diety bylo vhodné nasadit kvalitní probiotika a samozřejmě upravit jídelníček, v případě potřeby namíchat vhodné byliny k celkové anamnéze. Zde bych doporučila spolupráci s naturopatem, seznam kvalifikovaných terapeutů naleznete zde: https://www.naturopati.cz/terapeuti/

Přeji hodně trpělivosti a ať je brzo lépe!

S pozdravem

Mgr. Pavla Hájková
klinická naturopatie
nutriční poradenství
fytoterapie
www.prirozenekezdravi.cz