Existují šetrnější sporty?

Hezký den,

jako malá jsem hrála tenis a jednostranným zatížením jsem si přivodila velmi brzy bolesti zad. Záda mě bolí doteď - je některý sport pro děti šetrnější, nebo jde hlavně o to, dělat sport správně a dodržovat kompenzační cvičení?

Děkuji

Dobrý den,

v ideálním případě by děti měly sportovat všestranně, nepřetěžovat jen některé části těla a podobně. Také raná specializace na konkrétní sport nemusí být vždy ku prospěchu.

Mám tedy dvě varianty odpovědi.

  1. Pokud chcete mít vrcholovou tenistku nebo například hokejistu, což vyžaduje specializaci na sport od 5 let, dbejte maximálně na kompenzační cvičení, dohled fyzioterapeuta, správné provádění cvičení na trénincích a nemělo by se zapomínat i na všeobecný základ, který na první pohled tenistka nepotřebuje (kotoul, hvězda, styl běhu…).
  1. Pokud chcete, by dítě milovalo pohyb a sportovalo zdravě, dejte mu v prvních letech dobrý všeobecný základ (atletika, gymnastika…) a poté ho nechte vyzkoušet pár sportů, aby se v některém našlo.

Doufám, že jsem Vám pomohl. Berte to prosím jako můj názor, který vychází z mého přesvědčení, že ne každé dítě bude ve sportu úspěšné, ale každé dítě může pohyb milovat.
Tomáš Kavka

Tým Nenudím se
info@nenudimse.cz
www.nenudimse.cz