Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Extrémně ostýchavý syn ve školce

filutka se ptá 22.10.15

Dobrý den,

syn nastoupil ve třech letech do školky (jen na dopoledne a to stále trvá). Vůbec v té době nemluvil, dorozumíval se s námi ukazováním. Po půl roce docházky se postupně rozmluvil, teď jsou mu 4 roky a doma mluví neustále. Sice výslovnost je docela špatná, nemá v pořádku slovosled, zápor dává vždy až na konec slova či věty apod.

Problémem ale zůstává, že ve školce nemluví vůbec. Maximálně paní učitelce řekne něco potichu, co potřebuje, ale s dětmi nekomunikuje. Říká mi, že se stydí. Když potkáme jeho spolužáka, tak dělá že ho nezná, nevidí, chce se schovávat. V jakémkoliv dětském kolektivu se z něj stává jiné dítě, řekla bych až uzlíček nervů. Přitom než do školky nastoupil tak byl veselý, na hřišti se rád přidával k dalším (cizím) dětem. Nevím, jestli se mu ve školce děti nesmály, že nemluví, nebo jestli jej kvůli tomu někteří starší spolužáci neodháněli. To se teď už nedozvím.

Nevím, jak k němu přistupovat, abych odstranila „blok“, co má v hlavě, a s dětmi začal mluvit, hrát si (když se mu podaří se k někomu připojit a chvíli si hrát, tak je šťastný). Je opravdu extrémně ostýchavý. Nechce ani cvičit nebo dělat jinou kolektivní aktivitu, a to ani se mnou doma, kolikrát když něco chce udělat, tak mi řekne, ať zavřu oči a nedívám se na něj.

Paní učitelka mi říkala, že by nejradši seděl v koutě a děti jen pozoroval (v jeho třech letech jsem byla u psycholožky, autismus vyloučila).

Nevím, jestli jsem dokázala srozumitelně popsat problém, každopádně budu ráda za jakékoliv Vaše vyjádření.

Děkuji za odpověď.

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 24.10.15

Hezký den,
problém, který v současné době řešíte, mi přijde dost zásadní.
Z Vašeho emailu jsem vyrozuměla, že je Váš syn „jiný“již od malička (opožděná řeč,..) Evidentně jej něco trápí a určitě bych se nespokojovala s tím, „že se to už nedozvíte“.
Problém nevnímám ani tolik v ostychu, jak popisujete, nemusí to být ostych… spíše v uzavírání se vnějšímu světu, což je třeba „rozklíčovat“. Obávám se, že se to samo nespraví.
Moc ráda bych Vám pomohla, bylo by však nutné osobní setkání, neboť nerada střílím od boku a v současné době existuje opravdu široké rozpětí obtíží tohoto typu, které však mohou být způsobeny jinými příčinami, tudíž ani odpověď nemůže být stejná.
V každém případě bych současný stav nenechávala být,
pokuste se najít odborníka, u kterého se Váš syn bude cítit bezpečně, to považuji za úplně nejdůležitější v této chvíli, neboť právě tento pocit bezpečí zvnějšku - vnímám - že byl u Vašeho syna porušen.

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.