Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Extrémní nadýmání 4,5měsíční dcery

Elimonstrum se ptá 07.11.18

Dobrý den,

mám 4,5měsíční holčičku. Zdravá, aktivní, zatím tedy spíše ležící než se točící na bok. Narozena přirozeně v termínu, v pátém týdnu bojkot kojení a přechod na umělé mléko. Již čtyři měsíce bojuje s extrémním nadýmáním. Zkoušeli jsme i Nutrilon Low Lactose a Allergy care, jestli to není některá z intolerancí, ale pila jen cca 30 ml co 6 hodin.

Nyní na Hipp, žádné hleny, žádná krev ve stolici, jen extrémní bolení břicha a odchod plynů u kterých křičí a pláče. Vypije jen okolo 500 ml/den, začínáme s příkrmy, ty jí s chutí. Nic s obsahem Simetikonu nezabralo, nyní užívá Baby Calm a BIO Gaiu má již od narození. 6. 11. mi odmítala pít 11 hodin, jen se kroutila a plakala. Totéž dělá u lahvičky, krmení je prostě peklo jak pro ni, tak pro mne.

Doktorka jen řekla, že přibírá cca 200 g za 14 dní a že prospívá. Je toto běžné chování v rámci „tříměsíční koliky“, nebo mám trvat na nějakém gastro vyšetření?

Děkuji, jsme již zoufalí

Kamila Jančeková odpovídá 12.11.18

Dobrý den, úplně běžné to určitě není, ale je pravda, že některé děti na to trpí prostě více. Já bych v prvé řadě zkusila vyloučit vše, co dáváte navíc. Klidně bych zkusila vysadit na chvíli i tu Bio Gaiu nebo Baby calm. Někdy to může mít spíš opačný účinek. Pokud dáváte nějaké fenyklové čaje apod., tak ty taky zkuste vysadit. Může to opravdu být klidně něco z toho, co jí zhoršuje bolení. Jinak doporučuji nahřívání bříška, masáže, cvičení. Pokud prospívá a stolice vypadá normálně, asi bych ji zatím nezatěžovala nějakým gastroenterolo­gickým vyšetřením, nicméně pokud by se to zhoršovalo nebo trvalo dlouho, zkuste se s lékařkou domluvit na návštěvě specialisty. Věřím, že se to s postupným zařazováním příkrmů zlepší a že třeba lépe vypozorujete, jestli má větší bolení po mléce, nebo tam takový vztah není. Děkuji za dotaz a přeji, aby se Vám i dcerce co nejdřív ulevilo.

Mgr. Kamila Jančeková

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.