Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Gymnázium - problémy s prospěchem

Karina4 se ptá 06.01.15

Dobrý den,

17letá dcera studuje ve 2.ročníku na gymnáziu. Studuje na škole, kterou si vybrala. Trvala na tom, že nic než gymnázium pro ni nepřipadá v úvahu. Na základce měla samé jedničky. První ročník gymnázia ukončila s čtyřkou a s trojkama na vysvědčení. Když jsem se snažila pomoct a zajistit doučování, tak vše odmítla, že nic nepotřebuje, pomoc s učením taky nechce. Tvrdí, že za vše můžou profesoři, protože jsou proti ní zaujatí. Přestup na jinou školu odmítá.

Doma vidím, že se neučí. Potvrdili mi to i profesoři na škole, její známky pramení z toho, že se neučí a na přípravu do školy kašle. Vyčetla mi, že se pořád ptám na školu a že je to její věc a nemám se ji do studia strkat. Nechala jsem ji tedy tento rok v klidu, ale na pololetí ji opět vychází čtyřka a trojky od vrchu dolů.

Nevidím důvod, proč by měla setrvávat na škole, která je přípravou na vysokoškolské studium, když na studium evidentně kašle. Mám i nadále nechat školu na ní? Nebo mám zakročit s tím, že pokud na konci roku nebudou známky lepší, čili vysvědčení bez trojek (vím, že má i na víc) na gymnáziu končí? Nebo radíte jinou cestu? Já už nevím kudy kam.

Děkuji, Karina

Mgr. Lenka Osladilová odpovídá 07.01.15

Pěkný den,
Vaše dcera už je téměř dospělá, takže zodpovědnost za svůj život přechází postupně na ni samotnou.
To považuji za klíčové, aby si tento fakt uvědomila. S tímto bych na ni apelovala. VYTVÁŘÍ SI SVŮJ ŽIVOT, JE TO OPRAVDU TO, CO CHCE? (je možné, že s výsledky, o kterých píšete se nedostane na žádnou další školu… ale… vadí jí to? Trápí to ji?)
Nechce-li pomoci, pak jí pomoci NENÍ MOŽNÉ.
Z Vašeho dopisu jsem pochopila, že jste se snažila na vícero frontách, ale tak nějak bezvýsledně…
Vaše dcera může být génius, mít obrovské talenty, přesto, pokud ONA SAMA NECHCE, tak v 17 letech jejího věku už ztrácí rodičovské slovo a rada svoji sílu. Bohužel.
Možná by stálo za zamyšlení dát jí PODPORU A DŮVĚRU a ZODPOVĚDNOST za to, co vytváří.
Možná je někdy těžké dívat se na své děti, jak jdou ve svém životě úplně jinam než bychom si přáli, ale někdy je to pro ně nutné.
Není možné Vám poradit konkrétněji, neboť Vaši dceru neznám, ale z Vašeho emailu mám pocit, že rozhodla-li se Vaše dcera jít proti zdi a vy jí stále dokola říkáte: Tam nechoď, praštíš se… A ona: Ale já tam chci jít, přesně tohle chci. … pak je pro ni zřejmě třeba dát jí prostor - svobodu a ZODPOVĚDNOST za to, pro co se rozhodla (to už není Váš problém, ale JEJÍ) a umožnit jí prožít to, co si sama vybrala, byť to pro Vás určitě není jednoduché…

Lenka Osladilová

speciální pedagožka a terapeutka
www.specialnipedagog.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.