Hladovění v kojeneckém a batolecím věku

Anonymní
10.02.19

Dobrý den,

mám v pěstounské péči už rok nyní tří a půl letého chlapečka, který byl do dvou let týraný. Nekrmili ho, strava pokud byla, byla chudá. Byl podvyživený, malinký. Po půl roce v kojeneckém ústavu zesílil a vyrostl. Za rok v pěstounské péči zesílil a vyrostl o dalších 14 cm. Nyní je svou výškou v průměru.

Mám jeho výživu ještě nějak upravovat nebo něčím vylepšit? Má řídké a jemné vlásky, zřejmě v důsledku pití alkoholu matky v těhotenství a následném hladovění. Myslíte, že se to dá stravou ještě upravit? A jakou? Dáváme mu hodně masa, ryb, zeleniny, ovoce, hodně mléčných produktů. Co víc tedy dělat?

Předem děkuji za odpověď. H.

Mgr. Kamila Jančeková
10.03.19

Dobrý den, myslím, že se o chlapečka staráte moc hezky. Základem je opravdu hlavně pestrá strava s dostatkem kvalitních zdrojů bílkovin. Zařadila bych ještě ořechy a semena, pokud je zvládne bezpečně pokousat a polknout, můžete je přidat třeba do jogurtu nebo ovesné kaše. Kromě bílkovinných potravin (maso, ryby, vejce, mléčné výrobky) by měl mít i dostatek sacharidů - tedy v každém hlavním jídle buď pečivo nebo nějakou obilovinu, přílohu, Řídké vlásky může mít dány i geneticky, ale věřím, že kvalitní strava, kterou teď má ve vaší péči se na kvalitě kůže i vlasů pozitivně projeví. Moc přeji, aby si chlapeček nesl do života jen to dobré, co mu dáváte a to zlé zůstalo zcela zapomenuto a bez následků zažehnáno. Děkuji za dotaz.

Mgr. Kamila Jančeková