Hlavová opěrka dítěte mimo autosedačku

24.05.18

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak má být nastavena - a zda vůbec máme používat - hlavovou opěrku na zadním sedadle našeho auta, resp. jak je to obecně správné, pro děti, které již nejsou v autosedačce (mají více než 150 cm a jsou těžší než 36 kg).

Máme Š Octavii Combi II po faceliftu (r. v. 2010), sedačka má opěrku, která vystupuje do prostoru zádové opěrky (např. zde https://www.autocar.co.uk/…013/interior).

Představuji si, že při nárazu poletí hlava a tělo dcery dopředu, pak se bude vracet zpět, hlava se zasekne o opěrku a tělo bude pokračovat dál, takže si zlomí vaz nebo tak něco.

Proto mi přijde lepší mít opěrku vyndanou a nepoužívat ji. V tu chvíli má sice horní hranu opěradla sedadla pod vrcholkem hlavy, ale rozhodně ne třeba v úrovni očí nebo oči ještě výš (tuším, že toto pravidlo se uplatňuje, když se mj. řeší, kdy z autosedačky 9-18 kg do 15-36 kg).

Jak je to tedy správné? Nepodařilo se mi bohužel nic dohledat.
 Děkuji

Štěpán Rybníček
25.05.18

Dobrý den,
pokud mají děti více než 36 kg a 150 cm tak již nepoužívají autosedačku a sedí na sedadle auta připoutáni bezpečnostním pásem auta. Úpravu opěrky hlavy v autě by měl řešit výrobce, nejspíše je napsáno v návodu k autu jak správně opěrku hlavy nastavit pro optimální funkci . Zkuste se tedy podívat do návodu k autu , manuál k vašemu vozu zde: https://ws.skoda-auto.com/…rsManual.pdf a tam na str. 118 se píše, že pro cestující na zadním sedadle by se měla opěrka hlavy nastavit tak, aby její horní strana byla v přímce s temenem hlavy - viz obr. č. 110.

Štěpán Rybníček
autosedacky@sez­nam.cz
http://www.autosedacky.estranky.cz/