Hormonální léčba pomocí HA

177
19.07.19

Dobrý den,

ve dvou letech u mne byla zjištěna diagnóza - Panhypopituitarismus. Vzhledem k nedostatku všech hormonů u mě byla MS vyvolána uměle hormonální léčbou. Nejdříve mi byla předepisována provera a estrofem. Později klasická HA. Nedávno jsem podstoupila testy na hladinu AMH. Veškeré hodnoty na nule a pan doktor a později i nová paní doktorka říkají, že neotěhotním ani při IVF, leda s darovanými vajíčky. V tom případě mi přijde už pohodlnější zkusit adopci, než to takhle komplikovaně řešit. Mám ale dotaz, jestli je tedy nutné tu HA vůbec brát, protože jestli to dobře chápu, tak u mě neprobíhá ovulace a MS, která probíhá pouze díky HA vlastně není taková ta klasická MS. Je tedy nutné užívat HA. Co by se stalo, kdybych jí neužívala a byla již teď ve 32 letech bez MS? A existuje případně ještě jiná léčba než HA, která by mi upravila hladinu hormonů potřebných pro otěhotnění?

Předem děkuji za odpověď.

REPROMEDA klinika
11.08.19

Dobrý den,

abych mohla skutečně potvrdit názor, že u Vás nelze vyvolat ovulaci žádným způsobem, potřebovala bych vidět přesné výsledky Vašich vyšetření. Panhypopitutarismus nemusí být důvodem k tomu, aby se stimulace nedala provést, hormony hypofýzy i další hormony lze injekčně podávat a obvykle lze ovulaci vyvolat. Pokud byste měla zájem Váš případ konzultovat, napište mi, ráda Vám pomohu.
Co se týče hormonální substituce, tak nejde o enstruaci, jde o hormonální hladiny, které pokud u mladé ženy nejsou adekvátní, vedou k poměrně nepříjemným změnám a následkům. Hormonální subtituce je tedy zejmona u mladých žen doporučována. Hormonální antikoncepce není ale optimální metodou hormonální substituce. Opět - potřebovala bych vidět konkrétní výsledky. Pokud budete mít zájem, můžete mne kontaktovat mailem.

Se srdečným pozdravem

MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
kvesela@repromeda.cz
http://www.repromeda.cz/