Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Hubnutí po císařském řezu

HanaDv se ptá 24.06.11

Dobrý den,

mám pětiměsíčního chlapečka a jsem po císařském řezu. Po porodu mi zůstaly 4 kila a myslím, že je mám v bříšku. Chtěla jsem Vás poprosit, jaké cviky a jestli už můžu cvičit, když jsem po císařském řezu, protože pořád mě bolí v podbříšku.

Pan doktor mi řekl, že je to zcela normální, že rána se hodí. Na internetu jsem hledala cviky po císařském řezu, ale našla jsem jen sedy - lehy.

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.HanaDv

Pavla Maříková odpovídá 03.08.11

Dobrý den Hanko,

čtyři kila již nejsou žádná tragédie a určitě je brzy také shodíte. Pokud vám však jde o redukci váhy, zaměřte se spíše na úpravu stravy a cvičení k tomu doplňte.
Po pěti měsících by již jizva měla být v pořádku a teoreticky byste měla být schopná cvičit a sportovat jako před porodem.
Záleží však na každém individuálně. Určitě by Vám měl někdo překontrolovat, zda nemáte po porodu rozestup břišních svalů - bezpečně to dokáže vyhodnotit například fyzioterapeut, měl by to umět i trenér ve fitku.
Doma můžete zatím začít se cviky na šikmé břišní svaly - spoustu cviků najdete na webu, pomalu přidejte také balanční cviky, které jsou určené na hluboké břišní a zádové svaly. Tři cviky uvádím pro inspiraci:

1. Klekněte si, opřete se na zemi o předloktí a pomalu zvedněte kolena. Pokuste se srovnat celé tělo do jedné přímky. Aktivujte břicho, záda, zpevněte boky. Vydržte alespoň 10 vteřin.

2. Lehněte si na záda, protáhněte ruce do dálky za hlavu, nohy do dálky. Postupně se zkuste zvedat až do sedu, ale tak, abyste neprohýbala bedra a nezvedala kolena.

3. Podobný cvik jako první, ale na boku. Opřete se o předloktí pravé ruky, protáhněte nohy a vzepřete se nad zem. Vydržte několik vteřin a totéž proveďte na druhém boku.

Držím vám palce a hodně štěstí a zdraví!

Pavla Maříková
autorka a lektorka sportovního programu pro maminky s dětmi FITMAMI

www.fitmami.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.