Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Insuficience konvergence

Anonymní se ptá 20.02.19

Dobrý den,

již přes rok mám problémy s viděním, diagnóza zní insuficience konvergence.

Lze tuto vadu nějak korigovat brýlemi nebo jinak?

Oční lékař mě poslal na neurologii, neurologie řekla, že za poslední rok se neudály žádné změny (vyšetření magnetickou rezonancí), které by to způsobily, takže se to u nich řešit nebude.

Děkuji za odpověď.

MUDr.Vladimír Korda, Ph.D. odpovídá 25.02.19

Dobrý den,
při insuficienci konvergence brýle nepomohou, je třeba konvergenci trénovat. Nejjednodušší a většinou i dostačující cvičení se provádí tak, že pacient drží v natažené ruce tužku a fixuje její hrot. Následně se pomalu tužka přibližuje k očím, a to až do okamžiku, kdy se hrot rozdvojí (nikoli rozostří, ale skutečně rozdvojí = vidíte 2 hroty vedle sebe). Pak se pomalu vraťte do výchozí polohy a cvičení opakujte - stačí 5-10 minut denně. Zdravému člověku se hrot rozdvojí cca na špičce nosu. Cílem je tedy co nejvíce se nosu přiblížit. Obvykle po 4-6 týdnech pravidelného cvičení dochází ke zlepšení. Konvergence je jev, kdy se oči stáčejí k nosu (vypadá to jako šilhání, ale není to šilhání). Je pevně spjata s akomodací (zaostřením na blízký předmět) a akomodace bez konvergence nikdy není zcela funkční.
Pokud by i po několika týdnech tohoto cvičení nenastalo zlepšení, doporučuji vyhledat nějakého šikovného optometristu - ti obvykle mívají zkušenosti se zrakovým tréninkem (obvykle větší než oční lékaři).

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.
Přeji krásný zbytek dne, s pozdravem

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
*Oční klinika OFTEX, Pardubice
 www.oftex.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.