Jak donutit bratra, aby se šel léčit?

18.11.16

Dobrý den.

Ráda bych se zeptala, jaké jsou možnosti řešení situace s bratrem. Teď je mu 28, ale pořád bydlí u rodičů. Už delší dobu u něho vidíme různé změny v jeho projevech a chování. V noci často nespí, dokonce už i přišel o práci. Jsme z relativně malého města a vím, že se potkává s lidmi, kteří jsou na drogách – nejčastěji na pervitinu. Mám podezření, že ho užívá taky, což samozřejmě nepřizná. Rodiče už jsou z toho dost unavení a já teď nemám vůbec kapacitu řešit ještě i jeho. Naštěstí doma ještě nic neukradl ani neudělal žádný větší problém. Obávám se ale, že je to jenom otázka času. Mohli byste mi prosím poradit, co máme dělat? Jak ho donutit aby se šel léčit? Přiznám se, že vůbec nevím, jak to funguje.

Děkuji za odpověď
Marianne

Mgr. Kristýna Kinkalová
21.11.16

Dobrý den, Marianne,
chování Vašeho bratra by skutečně mohlo odpovídat tomu, že užívá pervitin. Nic však není jisté, dokud o tom bratr nebude sám mluvit a nevyvrátí, nebo potvrdí Vaše obavy. Určitě by bylo na místě se s bratrem pokusit o problému a starostech otevřeně mluvit, bylo by možné o tom s ním důvěrně mluvit?
Myslím, že je velmi dobře, že se snažíte získat informace o možnostech pomoci. Bohužel však nelze člověka nedobrovolně dostat na léčbu. Léčebný systém v České republice funguje na dobrovolné bázi, tudíž je na rozhodnutí každého, zda léčbu podstoupí, či nikoli. Nedobrovolná hospitalizace je možná jen ve chvíli, kdy o ní rozhodne soud, nebo v situaci, kdy je osoba nebezpečná sama sobě nebo svému okolí. Donucování často vůbec nepomáhá. Je velmi těžké jednoduše říci, co v takové situaci dělat, neexistují žádné univerzální návody. Ke každému případu je potřeba přistupovat individuálně. Pokud Vám však mohu přeci jen něco doporučit, myslete v těchto situacích hodně na sebe. Závislost se bohužel netýká jen samotného uživatele drog, ale také jeho blízkých, pro které je to velká zátěž. Sama píšete, že je toho na Vás teď moc. Pokud by pro Vás nebyl problém dojet do Prahy, mohu Vám nabídnout konzultaci v našem centru, kde bychom s Vámi celý případ probrali, zkusili vymyslet různé možnosti řešení a my bychom Vám mohli v neposlední řadě dodat podporu, která je v těchto náročných situacích tolik potřebná. Pokud se do Prahy nedostanete, nebojte se zavolat na naši poradenskou linku, prostřednictvím které Vás můžeme odkázat na pomoc dostupnou v blízkosti Vašeho bydliště, kde Vám poskytnou adekvátní služby. Přeji Vám mnoho sil.
S pozdravem,
Mgr. Kristýna Kinkalová