Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak dostat do miminka tekutiny?

Barbzavomor se ptá 14.05.12

Dobrý den,

máme 8,5 měsíce starého syna, kojím ho vždy těsně po probuzení brzy ráno, pak ještě jednou kolem 8 hodiny ráno, pak má ovocnou přesnídávku, masozeleninový příkrm, pak během odpoledne 2× kojení a na noc sytící mléko z lahvičky. Už asi dva měsíce se snažím ho naučit pít i něco jiného než mléko - kojeneckou vodu lžičkou, tu přijímá, ale pouze ze lžičky. Princip kouzelného hrníčku nepochopil, fouká do něj, když jsem zkoušela mu dát obyčejný hrníček, polil se a málem se tím množstvím vody zadusil - kromě večerního mléka odmítá pít cokoliv z lahvičky s dudlíkem.

Chtěla bych se zeptat, zda zatím stačí přísun tekutin a jak mám postupovat dál, až vyměním odpolední kojení za další svačinku - mám strach, že bude mít s nadcházejícím létem málo tekutin. A proto i přidání odpolední přesnídávky oddaluji. Vím, že tohle řeší spousta maminek a děti se časem pít naučí, jen mám strach, že nebude mít dost tekutin.

Jinak prospívá krásně, měří 71 cm a váží 8300g.

Moc děkuji za odpověď.

MUDr. Martin Gregora odpovídá 19.05.12

Dobrý den maminko, váš syn krásně prospívá a to je hlavní. některé děti ať už kojené nebo nekojené po celý první rok jiné tekutiny než je mléko odmítají. Měli jsme tento problém i s naší dcerou, takže vím o čem mluvím. Ale když jim nic neschází, nemá cenu je do pití nutit. váš syn má mléka dost, zjevně nestrádá a až bude v létě horko, nabídněte mu navíc kojeneckou vodu, je pravděpodobné že menší množství v horkém dnu vypije, pokud ale žízeń nevyřeší větším množstvím vypitého mléka z prsu.
Současný jídelníček a objem mléčných tekutin je v pořádku.
Mějte se hezky!

MUDr. Martin Gregora

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.