Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak na pohovor po mateřské?

Monulie se ptá 02.08.18

Dobrý den,

začínám hledat práci po rodičovské a už předem se děsím, jak bude vypadat 2letá pauza v životopise. Zabývala jsem se předtím marketingem, což je obor, který je za tu dobu naprosto někdy jinde. Budu ráda za každou radu, jak se vyrovnat s nepříjemnými dotazy a na co se mám zaměřit.

Děkuju!

Aneta Topičová odpovídá 05.08.18

Pěkný nedělní den, přeji!

Díky za váš dotaz, respektive prosbu o radu. Určitě nejste první ani poslední rodič, který o návratu z rodičovské takto přemýšlí.

Důležité je zmínit, že rodičovská rozhodně není pauza v životopise. Po dobu rodičovské jste stále zaměstnancem svého původního zaměstnavatele (tedy pokud jste měla zaměstnání na dobu neurčitou).

V tomto kontextu doporučuji zhlédnout prezentaci Zory Arazimové z Mamafestu z března tohoto roku, která je v nalezení v naší reportáži z této akce - https://mavimi.cz/…-networkujte

Zora se v jedné částí přímo zaměřuje na to, jak zvládnout pohovor po této pauze.

Nicméně moje rada, jakožto personalisty, je - určitě nezůstávejte pozadu a snažte se sledovat a dohonit novodobé trendy. Pokud půjdete na pohovor a bude z vás cítit orientace v oboru, určitě zanecháte dobrý dojem. Zkuste na sociálních sítích (LinkedIn, Facebook, Instagram) a různých odborných webech (například www.mam.cz apod.) sledovat vlivné lidi (tzv. influencery) a společnosti, které vás zajímají. Nejen, že díky tomu zlepšíte vaší orientaci v oboru, ale i zvýšíte pravděpodobnost toho, že narazíte na zajímavou pracovní nabídku.

Jak již moje kolegyně Katka zdůrazňovala v předchozích odpovědích, doporučuji vyplnit a zatraktivnit profil na LinkedIn (v dnešní době je na to k dispozici i plno školení - např. od konzultantky Lucie Václavkové).

Hledáte-li do začátku práci na zkrácený úvazek, určitě doporučím také registraci na našem webu mavimi.cz a na dalších profesních stránkách.

Dnes kandidáti většinou spíše čekají, až si je headhunteři najdou, ale věřím, že není na škodu projevit i vlastní aktivitu.

Co se pohovorů týče - ze zákona nemají personalisté právo na to vám pokládat osobní otázky, které přímo nesouvisí s výkonem dané pozice. Rozhodně tedy nemusíte nikoho informovat předem o tom, že máte děti (a jak staré) a také nemusíte hledat správnou odpověď na otázku „A máte zajištěné hlídání v případě nemoci dětí?“ - takové otázky jsou protiprávní a doporučuji dotazujícímu asertivně sdělit, že nemá právo se na toto ptát.

Samozřejmě, jak již bylo zmíněno, vše také hodně závisí na tom, v jakém městě práci hledáte. Protože ne nadarmo se říká - jiný kraj, jiný mrav.

Pokud byste chtěla poradit nějak dále a hlouběji, klidně mě kontaktujte na aneta@mavimi.cz anebo na mém LinkedIn profilu.

Přeji mnoho úspěchů v hledání a také ve zvládání pohovorů!
 Aneta

www.mavimi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.