Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak naznačit manželovi, aby se zapojil do domácnosti?

Kamelie75 se ptá 02.11.12

Dobrý den,

s manželem jsme spolu 8 let, z toho 4 roky manželé. Máme tříletého syna. Manžel je velmi pracovitý - chodí do práce 6 dní v týdnu, postavil nám svépomoci baráček a kdykoli někdo jiný potřebuje pomoci, on je vždy po ruce. Takže veškerá péče na syna byla od narození pouze na mně. Teď když už bydlíme v baráčku a není již manžel tak zaměstnán, proto má i více času vidím, že on je na to prostě zvyklý, že vše kolem domácnosti obstarám já. Nevím jak nenásilně zapojit manžela do chodu naší domácnosti. Jelikož již rok chodím do práce, je péče o dítě a domácnost daleko těžší. Nejvíce mně trápí, že už se ve mně hromadí vztek vůči němu, že on si přijde z práce a může odpočívat, kdežto já mám hotovo až kolem deváté večer. Navíc mám také problém si o tu pomoc říci, jelikož nechci vypadat jako neschopná máma.

Prosím o radu, jak mu to nejlépe formulovat, aby si o mně nemyslel, že si pořád jen na něco stěžuji a jsem nespokojená. Hlavně mi na něm záleží a vážím si všeho co pro nás dělá.

Moc děkuji za odpověď, přeji hezký den, K

hana.krejsova odpovídá 26.11.12

Dobrý den,

předně bych ráda zdůraznila, že schopná či neschopná máma se pozná podle toho, jestli má doma uklizeno, ale jestli se jednotlivý členové rodiny cítí doma bezpečně, v důvěrném prostředí, a zároveň svobodně. Ve chvíli, kde se ve Vás takto hromadí vztek, bylo by určitě dobré si s manželem promluvit co nejdříve. Rozhovor začněte tím, čím Váš dopis končí, tedy zdůrazněním toho, jak si vážíte, co pro Vás manžel dělá, zkuste být upřímná v popisu svých pocitů, zároveň zkuste přijít s jednoznačným přáním, jak by se situace měla změnit. Výsledkem rozhovoru by nemělo být „víc mi pomáhej doma“, ale například „ráda bych, aby sis vzal na zodpovědnost mytí nádobí“, nebo „abys pomohl jednou týdně vysáním celého bytu“. Co se uklízení týče, myslete na to, že pro syna jste v tomto směru vzorem oba dva, nejen vy a toho by se měl být vědom i manžel.

Držím palce,
Hana Krejsová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.