Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak přestat nenávidět partnera?

Anonymní se ptá 17.12.18

Dobrý den,

prosím poraďte mi, co mám dělat.

S partnerem se známe od dítěte, byli jsme nejlepší kamarádi a nikdy jsme se nepohádali. Teď jsme spolu 2 roky a od té doby, co máme dcerku, se přítel hrozně změnil, jen se hádáme, netráví s námi vůbec čas, z práce jde rovnou do hospody nebo se opít ke kamarádům. Dokonce teď začal i s marihuanou a já vím, že je to vlivem jeho přátel. Už to nemůžu vydržet, slíbí mi, že přijde domů ve 20:00, volám mu ve 23:00 a řekne mi „hoď se do klidu“ a zavěsí. Potom mě vzbudí klidně i v jednu ráno, ať mu udělám, nachystám jídlo a nestěžuju si. Že se celý den valím doma. Jako bych se nestarala o celou domácnost a o malou.

Navrhovala jsem mu, ať jde na mateřskou, on ale to odmítá. Nadále mi za všechno nadává, za cokoliv, třeba jak skládám nádobí na odkapávač. Když přijde ožralý, řve po mně a vůbec ho nezajímá, že jsem před chvílí uspala malou. Celkově se mi ten člověk hnusí, není mi vůbec příjemný jakýkoliv dotyk, dokonce spát s ním v jedné posteli. Je to úplně jiný člověk, než jaký byl, neustále mě zesměšňuje před svými přáteli a další den se omlouvá.

Hrozně bych chtěla náš vztah zachránit a doufat, že to bude zase ten člověk, co býval. Odřízl mě od mých přátel, vzdala jsem se všeho pro něj. Bojím se, že mě začne mlátit. Kartu od účtu mám u sebe já, a když mu nechci dát třeba 2tisíce, aby si mohli s kamarády nakoupit hry na Playstation, tak na mě řve „chceš facku?“ Zatím mi ještě žádnou nedal, ale mám z toho vážně strach, ale někde hluboko uvnitř doufám, že se zase změní a hlavně nechci malou vychovávat sama.

Je to normální, nebo si to prostě jen moc beru? Jak to dát zase do pořádku?

Děkuji za Váš názor

Mgr. Jitka Voglová odpovídá 26.12.18

Dobrý den,
normální to rozhodně není, ani to nikterak nedramatizujete.. to, co popisujete je poměrně závažný stav. Nutno říci, že ho nevyřešíme takto online.
Základem všeho je klidná a konstruktivní komunikace. Zkuste zjistit, proč se partner chová takto. Z mé zkušenosti se lidé až tak nemění, pokud na sobě vyloženě soustavně a vědomě nepracují. Musel být takový už dříve, jen jste si toho nevšimla, nebo je to umocněno Vaším pobytem na mateřské.
Zamyslete se, co třeba i Vy děláte jinak, vztah je vždycky o dvou lidech.. a snažte se zjistit, co trápí či zatěžuje Vašeho muže (ve chvíli, kdy není opilý - v tu chvíli totiž nemá smysl nic řešit ani komentovat, spíš mu jít z cesty ..)
Snažte se uklidnit, najít radost ve svých činnostech a snažte se klidně a vyrovnaně komunikovat. Nebojujte, ptejte se.
Samozřejmě doporučuji vyhledat odbornou pomoc ať už k posílení Vašeho klidu a sebevědomí, tak celkově pro váš vztah.

Mgr. Jitka Voglová
Tel.: +420 734 251 345
 www.exqui.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.