Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak říct matce o antikoncepci?

kajuska5 se ptá 17.11.12

Dobrý den,

doma je to na nic. Když chci mamce něco říct, tak mě pošle do pryč nebo jen řekne „hm aha“. Sestra to samé, posměšky, až mi to někdy přijde jako šikana. Jsem denně v depkách a nikdo mě nepochopí. Dělám něco špatně? Říkala jsem mamce, snažila jsem se s ní bavit o tom, proč se tak chová, ale bylo to to samé ani mi neodpovídala. Prosím poraďte, jak to vyřešit. Mám zajít na psychiatrii? Nebo k psychologovi?

A jak mám mamce říct o antikoncepci? Už jsem se ptala, ale samé výsměšky. Můžu jít na gynekologii poprvé, aniž by o tom mamka musela vědět? Prosím, jak jí to říct? Je mi 16 a každý říká, že problémy doma jsou v pubertě normální. Ale tohle normální není.

Děkuji.

hana.krejsova odpovídá 26.11.12

Dobrý den,

děkuji za Tvůj dotaz, cítím z něj hlavně smutek nad danou situací a vážím si toho, že právě v oné pubertě řešíš, jak rodinné prostředí zlepšit. Pokud jsou vaše vztahy doma takto napjaté dlouhodobě, vyhledat odbornou pomoc je určitě dobrým nápadem. Lepší je nejprve vyhledat psychologa nebo psychoterapeuta, ti se Ti budou snažit pomoci především formou rozhovoru, mohou případně také zvážit, zda je nutná návštěva psychiatra. Odborností psychiatra je především předepsání léků v případě nutnosti.
Na gynekologii si zkus zavolat a zeptat, popř. se obrátit na gynekologickou poradnu těchto stránkách. V tomto ohledu Ti bohužel neumím poradit. Určitě si o tom ale zkus i promluvit s matkou, možná jsou některé věci z rodinné anamnézy, které bys před první návštěvou gynekologa potřebovala vědět. Neboj se jí upřímně říci, že by sis ráda došla pro antikoncepci, je to jen důkaz Tvé odpovědnosti a zralosti v tomto směru.

Přeji hodně štěstí!
Hana Krejsová

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.