Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak se smířit s faktem, že další dítě nebude

Ambolampa se ptá 04.07.17

Dobrý den,

v prvním těhotenství mi praskla děloha ve 26. týdnu těhotenství, bylo to peklo na zemi, ale přežily jsme obě. Druhé těhotenství mi již nikdo nedoporučuje. Jen moje srdce řve bolestí, tak moc bych chtěla zažít to, že miminko normálně dýchá, radost, atd. Ne jen hrůzu a strach konstantně 3 měsíce v kuse, zda bude žít, či ne. Rozumové samozřejmě vím, že je zázrak, že žijeme, že malá vidí, slyší i chodí, byť zatím nemluví. Ale ta bolest z toho, že nemám další šanci, je sžírající. Buď mohu riskovat život (což je nefér vůči 1. dítěti ), nebo náhradní matka, což není právně ošetřeno.

Jak přijmout něco, co si člověk nevybral/nepřál a nechce?

Děkuji za Váš názor

Mgr. Lucie Machová odpovídá 04.07.17

Dobrý den, Ambolampa,
Děkuji za dotaz a důvěru. Ano, někdy opravdu nejsme ve svých volbách svobodné a život nám klade jasné limity. Svoboda však zůstává v tom, jak se k danému limitu postavíme. Jestli s ním budeme do konce života bojovat a zlobit se, nebo najdeme jiné kreativnější přizpůsobení. Takovou cestu je potřeba hledat. Často ulpíváme právě ve zmíněném boji, zlosti, smutku a tak stojíme na místě. Tak přichází řada mých klientů do psychoterapie. Společně se díváme na danou situaci, životní příběh a jeho souvislosti s tím, kde jsem právě teď. Někdy se klient zlobí, jindy truchlí nad ztrátou, je třeba nechat průchod všem emocím, které jsou s tématem spojené. To může stát čas, někdy hodně času. Důležité je sdílet, uvědomovat si své pocity, i svá zastavování v jejich vyjadřování, vůči sobě i druhým lidem, jejich přijetí. Teprve pak je možné hledat další cesty.
To, co se vám stalo, není jednoduché, jako matka této nenaplněné touze plně rozumím. Nebojte se nechat si pomoci od odborníka, pokud vás vlastní zdroje dlouhodobě neposouvají dále.

Přeji vše dobré.

Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.

Reklama


Reklama