Jak se vypočítá výše hypotéky?

Anonymní
11.02.19

Dobrý den,

zajímalo by mě, jakým způsobem se počítá částka hypotéky, na kterou dosáhnu při určitém platu. Pro příklad: Vydělávám 23 000 Kč čistého, mám jednu malou půjčku, splácím 2 300 Kč po dobu ještě 3 let. Mám malé dítě a jsem samoživitelka. Svých finančních prostředků mám 150 000 Kč.

Jak tedy zjistím, na jakou částku bytu dosáhnu? Jsou na to nějaké tabulky? Hypotéku bych chtěla na co možná nejdelší dobu.

Děkuji za odpověď

David Krček
13.02.19

Dobrý den,
přesné tabulky neexistují. Schvalování hypotečního úvěru je individuální. Banka ale vždy posuzuje mimo jiné tzv. úvěruschopnost žadatele. Zkoumá se výše a dlouhodobá udržitelnost příjmů klienta, jeho výdaje za bydlení a provoz domácnosti, splátky dalších půjček, kreditních karet či jiných závazků, placené pojistné, kontrolují se registry bankovních a nebankovních informací a další údaje, které ovlivní výsledek schvalovacího procesu.

Zároveň je nutné dodržovat doporučení daná Českou národní bankou. Ta požaduje, aby výše dlužné částky nepřesáhla 9násobek čistého ročního příjmu žadatelů (ukazatel DTI) a zároveň nesmí podíl splátek úvěrů na celkových příjmech žadatele (DSTI) překročit hranici 45 %.

Nejde ale jen o to, na jakou výši hypotéky dosáhnete. Je také nutné zvážit, jakou výši měsíční splátky můžete dlouhodobě splácet a podle toho si nechat v bance či u finančního poradce vypočítat odpovídající výši úvěru. Hypotéku je možné natáhnout až na 30 let. Ale nesmíme zapomínat na zvyšující se životní náklady, např. když dítě nastoupí do školy.

Hezký den David Krček

David Krček
Produktový manažer Wüstenrot

Další otázky z poradny

Financování rekonstrukce bytu Anonymní 22.01.19
Hypotéka z bytu na dům Anonymní 15.01.19
Prodražení rekonstrukce Anonymní 02.11.18
Základní deska a úvěr ze stavební spoření Anonymní 29.10.18
Financování kotle Anonymní 29.10.18