Jak se vyrovnat s tím, že porodím postižené dítě

21.09.19

Dobrý den paní doktorko,

chtěla bych se zeptat, zda v mém případě je vhodné navštívit nějakého odborníka, tíží mě to, že v roce 2018 jsem byla na ukončení těhotenství kvůli VVV miminka těžké vady končetin. Vznik náhodný. S tím jsem se srovnala a přes rok nám trvalo, než jsem znovu otěhotněla. Od začátku těhotenství jsem měla velký strach. V 12tt, mi vyšly hůř testy na krev, v 17tt další test z krve, opět nebyl v normě, na UTZ vše ukázkové. V 19tt. odběr plovodé vody, z které byla miminku zjištěna vada leri-weill, nebo idiopatická postava, podle Dr. toto je vada s kterou se dá žít, jenže ve mně se pere to, že když bych chtěla miminko postižené, necháme si už první. Zároveň nedokážu zpracovat, jak je možné, že se stala podobná retardace, když všechny testy jsme měli v pořádku, o miminko v bříšku jsem ztratila zájem, nehladím ho, nemluvím na něj. Nevím jak v klidu porodit dítě, které bude 4roky normální a pak bude stagnovat, nebo bude mít jen menší postavu. S tou bych se srovnala, ale nikdo mi neřekne jak to bude v budoucnu, bojím se, že to partner nezvládne. Poslední dny jen přežívám, jídlo, spánek, nutné potřeby, čekám na výsledky z krve zda nejseme přenašeči a na UTZ jestli miminko povyrostlo.

Děkuji za odpověď

Mgr. Lucie Machová
06.10.19

Dobrý den,
děkuji za dotaz a důvěru. Dokáži si představit, že situace, kterou popisujete je těžká, náročná jak pro vás, tak možná i pro vašeho partnera a váš vztah. Ani vy ani odborník bohužel nemá tu kouzelnou hůlku, aby vše napravil a cestu vám usnadnil. Váhání, pochyby, obavy a strach, to vše do takové situace přirozeně patří. Je to situace, ve které se rozhodujete o fungování ve svém životě, možná i do konce života. To opravdu není jednoduché a nejde o rozhodnutí, které uděláte za pár hodin, možná ani dnů.
Takže upřímně řečeno, ani v tom vám odborník nepomůže. Pokud je profesionál, bude vás podporovat, aby rozhodnutí bylo jen vaše. A vy budete zvažovat všechna pro i proti, všechny veselé i temné stránky, vy i váš partner, a asi i oba společně dohromady.
Odborník vám může pomoci jen v tom případě, že vám ve vašem procesu rozhodování (když to tak nazvu) něco překáží, a tak jeho plynulosti brání. Například to může být okolí (včetně zdravotnického personálu), které preferuje jednu z variant, tlačí na ženu/partnery, nebo také vzorce, které jsme si přinesli ze života „toto by se nemělo, toto se nedělá“ nebo naopak „toto je pro rodinu/vztah/dítě nejlepší“ apod. a brání vám dojít svobodně ke společnému partnerskému rozhodnutí. S tímto vám odborník pomoci může. Jeho úkolem je pomoci vám cítit se zase svobodná a dál pokračovat v onom těžkém procesu zvažování a rozhodování. To, jak budete žít svůj další život, je ale jenom na vás.

Držím pěsti.

S pozdravem
Lucie

Mgr. Lucie Machová

www.podporamaterstvi.cz