Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Jak si odpustit

Anonymní se ptá 19.12.18

Dobrý den,

moc bych Vás chtěla požádat o radu nebo pomoc, jak může člověk sám sobě odpustit a opět si vážit sám sebe. Možná mi to vše přijde horší, než to ve skutečnosti je, jen to neumím vidět jinak. Jde o to, že v posledních několika málo letech mě potkalo hodně zlého - od velmi těžce nemocného dítěte s nulovými vyhlídkami na uzdravení, který je často v nemocnicích, přes několik úmrtí v rodině až po - asi zákonitý - odchod přítele.

Dlouhodobý stres se v určitém ohledu podepsal zdravotně i na mně a jde o to, že v dobách největších krizí jsem se občas nechovala tak, že na sebe mohu být pyšná. Občas jsem se opila víc, než je vhodné. S alkoholem problém nemám, ale v určitém časovém úseku se mi to krátce po sobě několikrát „vymklo“. Kamarádi mě vzali ven, ať se odreaguji a… nesedlo mi to. A já si nějak nedokážu odpustit, co vše jsem třeba vyvedla, jak jsem se opravdu strašně chovala a neumím si říct, že… jsem měla hodně těžké období, které by málokdo zvládl a ať jdu dál a neumím si asi sebe vážit, spíš mám pocit, jako bych si po tom všem něco hezkého už nezasloužila a nebyla toho hodna.

Já jsem v době největších krizí např. s drobkem chodila k psychologovi, proto se domnívám, že to špatné období, které mám za sebou, jsem už snad nějak zvládla a „zpracovala“, ale neumím si prostě odpustit.

Můžete mi, prosím, nějak poradit? Asi potřebuji vědět, že nejsem špatný člověk.

Moc děkuji

Mgr. Jitka Voglová odpovídá 26.12.18

Dobrý den,
odpuštění sobě i druhým je opravdu velké téma, hodně souvisí se sebejistotou a také s rozhodnutím člověka vědomě tvořit svůj život.
Vždycky máme totiž na vybranou, ať už se děje cokoliv, my si vybíráme, jestli se chceme trápit, nebo ne. Musíte odložit minulost a nebát se budoucnosti, abyste mohla žít a mít radost v přítomnosti, jiná cesta není.
Vezměte papír a sepište všechnu svou vinu a bolest, vypište se z toho, dejte do toho vše a pak si řekněte, že toto pokání je to poslední, že se tím zabýváte naposledy, a zničte ten papír, odevzdejte jej Bohu (nebo jak to vnímáte Vy) a rozhodněte se pro lepší zítřky :)
Pokud by to bylo příliš složité pro Vás samotnou, určitě pomůže návštěva kineziologa.

Mgr. Jitka Voglová
Tel.: +420 734 251 345
 www.exqui.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.